Situácia spojená s pandémiou koronavírusu je veľmi zlá. Potvrdili to aj členovia krízovej pandemickej komisie, ktorí sa obávajú ešte horšieho. Treba byť preto zodpovedný, najmä v týchto vianočných dňoch!

Nebezpečnú zlú situáciu na Slovensku, ktorú nemáme pod kontrolou, treba čím skôr zastaviť. Myslí si to aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá včera pozvala do Prezidentského paláca vedcov a lekárov aby prebrali ich odporúčania v zvládnutí korony v krajine. Rozhovor viedla s biochemikom Pavlom Čekanom, riaditeľkou Biomedicínskeho centra SAV Silviou Pastorekovou, virológom Borisom Klempom, epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou či matematikom a expertom na modelovanie Richardom Kollárom a dospeli k rovnakému záveru.

„Opatrenia, ktoré momentálne máme, nie sú dostačujúce,“ uviedla pani prezidentka s tým, že priebeh blížiacich sa Vianoc je na zodpovednosti ľudí a ich správania sa. Prosila občanov, aby dodržiavali pandemické opatrenia a zabránili šíreniu sa koronavírusu ešte viac. Z Čaputovej slov Dennikn.sk zostavil desatoro bezpečných Vianoc, ktoré by si mal prečítať každý z nás.

Desatoro bezpečných Vianoc

 1. Ži v bubline
  Vytvorme si malú bublinu z rodiny alebo blízkych priateľov, v ktorej budú ľudia, s ktorými sa plánujeme počas sviatkov a silvestrovských osláv často stretávať.
 2. Dodržuj izoláciu
  Pred stretnutím s blízkymi vo svojej bubline sa pokúsme aspoň sedem dní izolovať, prípadne sa nechajme otestovať, ak je to možné.
 3. Nos stále rúško
  Používajme rúška a dodržiavajme dostatočný odstup vždy, keď sme v kontakte s ľuďmi mimo svojej bubliny.
 4. Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu
  Blízkym kontaktom s ľuďmi mimo svojej bubliny sa vyhýbajme. Ak to ide, stretávajme sa s nimi vždy vonku.
 5. Používaj viac telefón
  Stretnutia s rodinou a priateľmi mimo svojej bubliny vybavme cez telefón alebo ich odložme na budúci rok.
 6. Separuj sa od ľudí
  Vyhýbajme sa miestam, kde je veľa ľudí. Obmedzme čas strávený v obchodoch.
 7. Dodržiavaj hygienu
  Umývajme si ruky, používajme dezinfekciu a pravidelne vetrajme. Pri stretnutiach mimo svojej bubliny si nepodávajme ruky ani sa neobjímajme.
 8. Buď aktívny
  Využime každú možnosť vyjsť na slnko, aktívne sa hýbať a ísť do prírody. Ak sú tam s nami len ľudia z našej bubliny, zložme si rúško a uvoľnime sa. Budujme svoju imunitu a snažme sa aspoň na chvíľu na koronu zabudnúť.
 9. Izoluj sa pri príznakoch
  Pri horúčke, kašľaní, sťaženom dýchaní či strate chuti alebo čuchu sa okamžite izolujme. Následne kontaktujme lekára a dajme sa otestovať. Izolujme sa a otestujme sa aj po blízkom kontakte s infikovanou osobou.
 10. Informuj blízkych
  Ak sa u nás infekcia koronavírusom potvrdí, informujme o tom všetky svoje blízke kontakty v posledných dňoch. Nie je žiadna hanba infikovať sa koronavírusom, ale je hanba to tajiť.

Zdroj: dennikn.sk | Foto: Facebook/zcaputova