Ak ste si tento článok otvorili 18. januára 2021, tak je nadpis aktuálny. Nie je to žiadna hlúposť, ale skutočnosť, ktorú psychológovia odhalili už pred mnohými rokmi. Presnejšie povedané, zaslúžil sa o to najmä Cliff Arnall v roku 2004. Ak ste o tom ešte nepočuli, tak sa dozviete, aké sú pre toto tvrdenie dôvody.

„Blue monday“ automaticky preložíme ako modrý pondelok, avšak pozvoľne je to možné preložiť ako pochmúrny pondelok. Ako vzniklo toto slovné spojenie a čo vlastne znamená? Psychológovia v minulosti vyhodnotili, že tretí pondelok kalendárneho roku býva najdepresívnejším dňom.

Za prvé, v našich zemepisných šírkach býva január často najchladnejším mesiacom a mnohí sú behom neho chorí, za druhé, chladné, sychravé (depresívne) dni už trvajú nejakú dobu a ešte zďaleka nekončia, za tretie, je pondelok, ktorý sa u veľkého percenta ľudí spája so začiatkom pracovného (školského) týždňa, za štvrté, podľa mnohých výskumov drvivá väčšina ľudí už behom predošlých dvoch týždňov stihne porušiť či úplne vzdať svoje novoročné predsavzatia, za piate, obdobie po Vianociach sa u mnohých viaže aj s nedostatkom peňazí a za šieste, ďalšie Vianoce ako „symbol“ radosti, pokoja a chvíľ v kruhu rodiny, sú veľmi ďaleko.

Dokonca je na to vytvorená aj špeciálna a mimoriadne komplikovaná rovnica, ktorá je dôkazovým materiálom pre publikovanú štúdiu. Tak čo, súhlasíte s tým? Alebo z akýchkoľvek dôvodov to považuje za nezmysel? A na záver, vyjadrite sa aj do našej ankety.

Zdroj: Independent.co.uk, Strawpoll.me | Foto: Pixabay