Slovensko už skoro rok bojuje s neúprosnou pandémiou koronavírusu. Na jej začiatku sa s ňou pasoval vtedajší premiér Pellegrini, ktorý pri prvej desiatke nakazených pozatváral školy a postupne celú krajinu. Fungovali povinné karanténne centrá a hraničné kontroly. Potom prebral velenie Igor Matovič…

Marec 2020 zmenil naše životy od základov. Pandémia koronavírusu zasiahla aj našu krajinu a nám neostávalo nič iné, len sa jej prispôsobiť a rozlúčiť sa so slobodou, na ktorú sme boli dovtedy zvyknutí.

Na Slovensku pribudol prvý prípad nákazy, potom ďalší až ich bolo denne desiatky. Vtedajší premiér Peter Pellegrini sa rozhodol ihneď konať. Školstvo muselo zo dňa na deň prejsť z prezenčnej na dištančnú výučbu, pre cestujúcich zo zahraničia platilo povinné absolvovanie 14 dňovej karantény v zariadeniach, na hraniciach sa zavádzali kontroly.

„Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku budú pre osobnú dopravu uzavreté z dôvodu šírenia nákazy novým koronavírusom. Zavedú sa aj dočasné hraničné kontroly. Obmedzená bude medzinárodná i vnútroštátna vlaková a autobusová preprava. Dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania,“ informoval vtedajší premiér s ministerkou vnútra.

Na územie SR mohol prísť len ten, kto ma trvalý alebo prechodný pobyt, poprípade platný cestovný pás. Slováci si museli zvykať na nový „módny doplnok“ – rúško. Situáciu o to viac komplikoval nedostatok zdravotného materiálu, rúšok, respirátorov. Krízový štáb rozhodol o zatvorení lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, barov, diskoték a kultúrnych zariadení.

Prešiel krátky čas a velenie prebral Igor Matovič, ktorý sa rozhodol s prvou vlnou bojovať po svojom. Počet infikovaných stúpal už nie v desiatkach, ale v stovkách a opatrenia bolo nutné sprísniť. Zákaz vychádzania, či zhromažďovania sa, uzavreté okresy s kontrolami, s tým všetkým sme si museli prejsť počas Veľkonočných sviatkov.

Situácia sa zlepšila až v lete. Opatrenia začali poľavovať, vláda odložila koronavírus bokom. Rúška sme na krátky čas zhodili z tvári, preložené svadby z jari sa konali vo veľkom prúde, mnohí si užívali slnečné lúče za hranicami a všetko nasvedčovalo tomu, že by sme sa opäť  mohli vrátiť do normálu. Opak bol však pravdou.

V septembri sme sa opäť museli rozlúčiť so slobodou. Druhá vlna koronavírusu nabrala ešte väčšmi na obrátkach a denne začalo pribúdať tisíc infikovaných. Opäť nás čakalo to, čo na začiatku. Dištančná výučba, povinné nosenie rúšok, zákaz zhromažďovania sa. Reštaurácie, bary, kostoly, fitness centrá, kiná, divadlá čakal ten istý scenár: ZATVORENÉ!

A teraz nastáva otázka – kto zvládol situáciu lepšie? Zohral úlohu aj čas a to, že Pellegrini bojoval na začiatku a Matovič už mal ako taký prehľad? Aký je váš názor?

Hlasujte v ankete

Ktorý premiér zvládal koronakrízu lepšie?

Loading ... Loading ...

Zdroj: vlada.gov.sk