NÁZOR: 47-ročný trnavský politik a aktuálny slovenský premiér Igor Matovič je v politike už dosť dlho a v ostatných rokoch bol pomerne obľúbený, vďaka čomu sa stal napokon mužom, ktorého strana dokázala zdolať Roberta Fica a jeho SMER-SD. Do premiérskeho kresla avšak zasadol v mimoriadne komplikovanej situácii.

Od marca sa po celom svete prakticky rieši len koronavírus a všetko okolo neho. Nikto by si zrejme na triko nevzal to, že mu budú jeho občania umierať ped očami len kvôli ignorovaniu pandémie, ktorá trápila Čínu, Taliansko, Anglicko, USA, Indiu, Česko, Rusko, proste všetkých.

Ľudia avšak nemajú radi zákazy, príkazy, obmedzovanie sa. Ak by bol v čele zrejme ktokoľvek, nebol by v obľube. Čo však urobilo z Igora Matoviča zrejme najnenávidenejšiu osobu na Slovensku?

Jeho vlastný boj s koronou

Každý správny manažér musí vedieť, že všetko nezvládne sám. Viete si predstaviť, že by sa prezident profesionálneho futbalového klubu zároveň staral o marketing a zháňal sponzorov, do toho by bol trénerom, zároveň by sa menoval kapitánom, predával by lístky na zápasy, bol by masérom, po zápasoch pral dresy a umýval šatňu a do toho všetkého by sa staral o mládež?

Je to nemysliteľné. Proste úlohou manažéra, prezidenta klubu alebo v tomto prípade premiéra je diskutovať o témach, vedieť sa rozhodnúť, a predovšetkým, delegovať (rozdeľovať) úlohy pre ostatných. Každý si musí riadiť svoj sektor. No pán Matovič túto úlohu nezvládol (a stále nezvláda), pretože bol tak aktívny, až to bolo kontraproduktívne.

Nedokázal si povedať „STOP“

Boj premiéra by sa dal prirovnať k hazardnému hráčovi. Aj väčšina ľudí, ktorí podľahli hazardu, zažila veľký úspech. Predstavte si niekoho, kto v kasíne alebo na športových zápasoch vyhráva, až si povie, že ho to uživí a bude ešte bohatší. Avšak postupne mu to prestáva vychádzať a s väčšími vkladmi prichádzajú veľké prehry. Prídu aj menšie úspechy, no postupne je stále viac v mínuse.

Nemá prácu, začína si požičiavať, predáva svoj majetok, prichádza o kamarátov, o rodinu. Z premiéra taktiež bolo podľa niektorých vyhlásení cítiť, že už nemôže. Jeho nezmyslené tvrdohlavé bojovanie za celoplošné pretestovávanie stále dookola, jeho nezhody už aj s blízkymi spolupracovníkmi, to všetko a ešte oveľa viac vnímal národ. Dodnes ale Igor nepovedal, hoci možno chcel, čo mal. Ak by prišlo jeho ospravedlnenie sa a rozdelenie úloh odborníkom z rôznych oblastí v septembri, bolo by to skvelé. Alebo v októbri, alebo dnes. No toho sa asi nedočkáme.

Vďaka tomu sa mohol vrátiť do hry alebo byť stále na pomyselnom vrchole. Ak však nemá dosť síl uznať, že to pokazil, bude to stále len a len horšie. Aj keď urobí nejaké dobré veci, stále to bude v tieni jeho zlyhaní a nezmyselných opatrení, ktoré sám neovláda. Pritom bolo a je toľko vecí, ktoré mohol riešiť a meniť na Slovensku k lepšiemu.

Foto: Twitter