Prípady zmiznutých detí nie sú na svete ničím neobvyklým. Pripomínajú nám ich smutné novinové články a fotografie na letiskách, ktoré neraz zobrazujú aj ich digitálne upravenú podobu – je tomu tak preto, že niektoré deti zmizli tak dávno, že by z nich dnes už boli mladí dospelí ľudia.

Napriek tomu, že nádej na nájdenie takýchto obetí únosov je mizivá, ich rodičia neprestávajú veriť v zázrak. To je aj prípad Madeleine McCann, ktorá zmizla v máji 2007. Pred dvoma týždňami by bola oslávila 18 rokov. Zlomení McCannovci, ktorí Maddie nechali spať v hotelovej izbe, kým išli na večeru a odvtedy sa po nej zľahla zem, tvrdia, že neprijmú beznádejné prognózy vyšetrovateľov, kým neuvidia dcérkino telo.

Maddie McCann, vľavo digitálne upravená podoba.

Odišla kŕmiť kačky

Deti však nemiznú len zo zahraničia. Hoci väčšina nezvestných maloletých sa rýchlo nájde (najčastejšie utekajú z domu samy, a to predovšetkým okolo krízových období, napr. keď sa odovzdáva vysvedčenie), aj u nás jestvujú dva záhadné prípady, pri ktorých šlo vyšetrovanie dostratena.

Tým novším je záhadné zmiznutie Terézie Baniariovej z Častkoviec pri Novom Meste nad Váhom. Mala 12 rokov, keď svojej mame povedala, že ide do vedľajšej obce Podolie kŕmiť kačky. Sadla na bicykel, odišla z domu a nikdy viac sa nevrátila. Nezvestná je od novembra 2003, odvtedy sa neobjavila ani jediná stopa, ktorá by polícii pomohla zistiť, čo sa jej stalo.

Zľahla sa pod ním zem

Ešte zamotanejší je prípad 5-ročného Ľuboša z Púchova. 27. augusta 1988 sa hral spolu s bratom a inými deťmi na miestnom sídlisku. Pred obedom sa z okna vyklonila jeho mama a zavolala na synov, aby šli dnu. V tom momente ešte bolo všetko v poriadku, chlapci boli spolu.

Dnu však prišiel už len Ľubošov brat. „Mladší Ľuboš zostal vonku, pričom svojmu bratovi uviedol, že on ide ešte niekde za obytný dom, pri ktorom sa hrali. Keď tento neprišiel spolu s bratom do bytu rodičov, otec sa ihneď odobral von, kde zistil, že jeho syn sa už pred obytným domom nenachádza,“ hovorí policajný záznam.

Výpovede susedov sa rôznia – jeden ho vraj videl ísť do vchodu, ďalší ho zazrel, ako odchádza po moste v sprievode neznámej osoby, ktosi ho zazrel samého vo vlaku, ba dokonca v Nemecku. Jedno svedectvo je nepravdepodobnejšie ako druhé.

„Prenesmierna“ podoba

V roku 2003 – 15 rokov po zmiznutí – však v prípade svitla nádej. Objavil sa chlapec menom Happy Sindane, ktorý tvrdil, že 12 rokov slúžil ako otrok istej černošskej rodine. Kedysi vraj mal domov, ale uniesla ho z neho neznáma žena.

Ľubošova matka zostala v šoku. Uviedla, že podoba medzi jej synom a chlapcom je „prenesmierna“. Nasledovali DNA testy, tie však nevykázali žiadnu zhodu. V roku 2013 Happyho ktosi okameňoval. Nájdené bolo už len jeho bezvládne telo. Pátranie po malom chlapcovi bolo medzičasom zastavené, dodnes nad ním však visí množstvo otáznikov.

Zdroj: Startitup.sk | Foto: Pixabay