Naše malebné Slovensko je nádherná krajina. Ukrýva v sebe tisíce čarovných zákutí, o ktorých väčšina z nás možno ani len netuší. Sú medzi nami však milovníci, ktorí neváhajú prejsť tisícky kilometrov a urobiť desaťtisíce záberov. Rovnako ako mladý Slovák z Vinohradov nad Váhom, Majo Chudý!

 

Majo je amatérsky fotograf, ktorý sa už štyri roky venuje forme „timelapse“ (časozberu). Jeho zábery sú priam magické a pri niektorých len ťažko uveriť, že boli zachytené na Slovensku. Vrámci svojho posledného „projektu“ strávil celý rok na cestách po svojej domovine. Prešiel viac ako 10 000 kilometrov, s 25-kilovým batohom zvládol prevýšenie vyše 16 000 metrov. Urobil 40 000 nádherných záberov a vytvoril z nich dych berúce video, z ktorého budete mať zimomriavky na celom tele.

Zozbierať toľko záberov však nebolo jednoduché. Mnohokrát sa mladému Slovákovi do cesty postavili prekážky. Na niektoré miesta sa musel vrátiť viackrát, kvôli nepriazni počasia, keď sa musel otočiť a odísť bez jediného záberu. Prežil aj stretnutia s divou zverou. „Na hrebeni Nízkych Tatier v 1880 metroch nás prišla skontrolovať líška, ktorá mi počas fotografovania odhryzla kábel od vyhrievania objektívu. Trochu poupratovala aj v batohu, z ktorého si chcela odniesť objektív. Diviaky poväčšine čakali už na parkovisku.“ prezradil Majo.

Chopok

Majo aj so svojimi parťákmi strávili hodiny v teréne. Prebdeli niekoľko nocí na skalách či štítoch hôr len aby zachytili čo najlepší západ či východ slnka. Niekoľkokrát sa im stalo, že západ slnka ani nestihli. Neodhadli čas výstupu na horu. A na druhej strane, niekoľko východov slnka jednoducho prespal. Ročná túra po Slovensku však stála za to a nasledujúce video vám vezme dych. Môžeme byť hrdí na to, že máme tak krásnu krajinu a tak šikovných ľudí, ktorí neváhajú pre tieto zábery nachodiť státisíce krokov. 🙂

Mala Fatra Osnica
Nízke Tatry Poľana
Veľký Manín
Martinské hole
Súľovské skaly
Chopok
Zvolen
Veľký Rozsutec
Kráľova Hoľa
Furkotský štít

Časozberné video Slovensko

Zdroj/Foto: Majo Chudý, Filip Majerčik, Vimeo Majo Chudý