Starí Egypťania mali svoje tradície a posvätné rituály, s ktorými ukladali svojich mŕtvych na večný odpočinok. Lenže s modernou dobou je to raz tak – nedokáže nechať na pokoji nič, čo vyzerá zaujímavo (a dvojnásobne nie, keď z toho môže “kvapnúť” nejaký ten zisk). Preto sa egyptskí archeológovia rozhodli otvoriť a preskúmať 59 sarkofágov nájdených v roku 2018 – prvý z nich pred očami publika – a publikovať video na internete. Reakcia na seba nenechala dlho čakať!

Objavenie takmer šesťdesiatich farebných drevených sarkofágov, ktoré sa skrývali v zemi medzi jedenástimi pyramídami v egyptskej dedinke Sakkára, vyvolalo pred dvoma rokmi hotovú senzáciu. Podľa vedcov sú totiž v neobvykle dobrom stave.

Malo byť ísť prevažne o múmie kňazov a príslušníkov vyšších vrstiev, ktorých vek sa odhaduje na 2.500 rokov. Okrem nich tiež archeológovia vykopali niekoľko sôch a menšie múmie levov, mačiek, kobier a krokodílov.

Na jednej strane tu teda stojí prirodzená ľudská zvedavosť a túžba vedieť čo najviac o tom, ako žili naši predkovia pred tisíckami rokov. Je tu však aj čosi iné – poverčivosť a úplne zlé načasovanie… Niektorí ľudia si totiž myslia, že rok 2020 rozhodne nie je ideálny na rušenie pokoja starých mŕtvych.

Svoj podiel na tomto kolektívnom strachu má okrem modernej kinematografie (film Múmia nás svojho času desil snáď všetkých – a jeho tretia časť azda najviac) predovšetkým takzvaná Tutanchamónova kliatba, ktorá mala údajne od chvíle otvorenia hrobky faraóna (1922) zabíjať ďalších 50 rokov.

Pravdaže, veľká časť úmrtí ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na nájdení a otvorení hrobky Tutanchamóna, by sa dala vysvetliť nešťastnými náhodami. Ako historka získavala na popularite, médiá a konšpirátori k nej z času na čas nejaké to úmrtie pridali alebo skreslili detaily, aby vyznela hrôzostrašnejšie, no svoje “škody” už tak či tak napáchala. Ľudia si dnes skrátka spájajú múmie s tými najhoršími hororovými scenármi.

Niet sa preto čo čudovať, že internet po zverejnení videa vybuchol poznámkami a komentármi o tom, že spomínaní archeológovia sú skrátka šialení, keď sa rozhodli v týchto neistých časoch siahnuť na egyptskú múmiu. Alebo nám na jeden rok nestačia austrálske požiare, 3. svetová, ktorá nám pár dní klopala na dvere a, samozrejme, najhoršia pandémia v histórii?

Toto sú niektoré z najpodarenejších reakcií:

  • “Aby bol rok 2020 kompletný, potrebujeme už len egyptskú kliatbu a inváziu mimozemšťanov. Zostáva nám pritom už len pár mesiacov, tak teraz poďme vypustiť tú kliatbu, nech viac nič nestojí v ceste invázii.”
  • “Presne toto je dôvod, prečo 2020 stojí za prd. Lebo ľudia si otvárajú múmie ako balíčky z pošty!”
  • “Jasné, prečo nie… Otvorte to nejakými drevenými latami a kľudne vonku, veď baktérie, plesne a kontaminácia nezničia nič viac, len tisíce rokov starý artefakt.”
  • “Srandičky, srandičky! Kým sa neobjaví TOTO!”

  • “Teraz mi znie v hlave hlas Brendana Frasera: ‘Ach nie, a je to tu zas!'”

  • “Môj výraz, keď sledujem, ako ľudia otvárajú staré hrobky v najprekliatejšom roku našich životov.”

  • “Pán Múmia, ja len že s týmto nemám nič spoločného. Ponížene prosím, aby ste ma obišli, keď sem vypustíte hocijakú kliatbu, čo máte poruke. Diki.
  • “Do čerta, to veko je dole. Prečo je to poondiate veko dole?! Chlapi, neblbnite, dajte to späť! Toto fakt nie je vhodná doba robiť si srandičky.”

Zdroj: Boredpanda.com | Foto: Facebook/Ministry of Tourism and Antiquities, Twitter