Situácia na Slovensku zamorenom ochorením Covidom-19 je stále kritická, aj keď sa v posledných dňoch ukazuje mierny pokles priemeru počtu novozistených pozitívnych osôb. Zdá sa, že to najhoršie obdobie je pomaly za nami a dúfame v jeho zlepšenie.

Epidemiologička Krištúfková toto mierne zlepšenie situácie považuje za výsledok dobre zavedených opatrení, ktoré ale netreba v žiadnom prípade uvoľňovať. Výstrahou je nový britský variant, ktorý sa vyskytuje až v 80% nových prípadov.

„Ten má schopnosť veľmi rýchlo sa prenášať a šíriť, preto hodnotím vývoj situácie mierne pozitívne. Stále je ale dôležité nestretávať sa, byť opatrní. Rizikom pre zhoršenie situácie je aj zavlečenie afrického variantu na Slovensko a to nielen z afrického kontinentu. Zaznamenali sme zavlečenie aj z Nemecka,” uviedla epidemiologička, členka konzília aj Pandemickej komisie Zuzana Krištúfková.

Pár týždnov pred najväčším kresťanským sviatkom, Veľkou Nocou sa obáva, že by sa vírus rozšíril pri stretávaní sa v rodine, čím by sa situácia opäť len zhoršila. „Uvoľnenie opatrení by vytvorilo podobnú situáciu, aká bola na Slovensku pred Vianocami. To by znamenalo výrazné zvýšenie počtu nových prípadov, väčší tlak na nemocničné lôžka a aj nárast počtu úmrtí,” vyhlásila Krištúfková s tým, že aktuálne by pomohol zákaz cestovania do zahraničia za účelom dovolenky. Bezpečné nie sú podľa nej exotické dovolenkové destinácie ani susedné štáty, v ktorých sa situácia vyvíja nepriaznivo.

„Vlani sme pred veľkonočnými sviatkami prijali zákaz cestovania medzi okresmi a zákaz stretávania sa. Bolo to jedno z najúčinnejších opatrení, ktoré viedlo k významnému prerušeniu prenosu nákazy,” dodala odborníčka, ktorá svoj názor plánuje presadzovať i naďalej.

Zdroj: ereport.sk | Foto: FB/zuzana.kristufkova.104/IG/tags/velkánoc, Pixabay.com