golden retriever puppy playing with a stethoscope vet

Väčšinu Slovákov potešil nový zákon, ktorý od 1. septembra určuje, že zviera už nie je viac vecou. Táto novela ale skrížila plány špekulantom, na ktorých si odteraz môže posvietiť aj polícia!

 

Ide najmä o tyranov zvierat, prípadne obchodníkov so šteniatkami, ktorým priekupnícky biznis bohato rozkvitá. Chovatelia ale tento zákon zatiaľ úspešne ignorujú. Netušia ale, že ak svoje psy nedajú začipovať, hrozia im mastné pokuty.

Niektorých majiteľov domácich miláčikov odrádza cena za samotný úkon. Kým vláda stanovila výšku čipovania na 10 eur, realita je trochu iná. Veterinári si za jeden čip pýtajú približne 20 eur.

Na svoju obhajobu uvádzajú, že ak by to robili skutočne za 10 eur, nepokryli by ani všetky náklady, ktoré sa spájajú nielen so samotným čipom, ale aj s nahratím zvieraťa do registra či vlastných záznamov. Z tých 20 eur im tak k dobru ostanú asi 3 eurá.

Ak nemáte svojho psa začipovaného, hrozí vám pokuta vo výške až 50 eur. A navyše, ak ho nenecháte zaočkovať proti besnote, za to môžete zaplatiť až 200 eur. Ak si ale myslíte, že veterinár vám psa zaočkuje aj napriek tomu, že nemá čip, mýlite sa. Za vykonanie tohto úkonu im hrozí finančná pokuta od 1 750 až do 20-tisíc eur, takže si určite dvakrát premyslia, či niečo také urobia.

Viac informácií sa dozviete aj v reportáži TV JOJ

Zdroj: noviny.sk/streamable.com | Foto: freepik.com