Transparency international zverejnilo nový rebríček „AKO ĽUDIA V EU VNÍMAJÚ KORUPCIU V SVOJEJ KRAJINE“. Aj keď sa už Slovensko začína z korupčných škandálov pomaly otriasať, stále sme na tom zle.

„Zásadným nedostatkom minulých vlád bolo nestíhanie veľkých rýb, takže prvý rok vlády Igora Matoviča v boji proti korupcii hodnotíme ako úspešný,“ informuje TIS. Transparency International Slovensko (TIS) informuje o tom, že za úspešne pokroky môže nová vláda Igora Matoviča.

„Protikorupčné nastavenie vlády vytvorilo slobodnejšie podmienky pre to, aby mohla polícia či prokuratúra ísť po doteraz nedotknuteľných ľuďoch, ako sú kontroverzní podnikatelia (Z.Kollár, N.Bödör, J.Haščák), ale aj donedávna vysokopostavení verejní funkcionári (bývalý minister Žiga, bývalá štátna tajomníčka M.Jankovská, ex-prezidenti polície T.Gašpar a M.Lučanský, špeciálny prokurátor D.Kováčik ako aj viacerí sudcovia),“ informuje ďalej.

TIS informuje, že aj napriek zlepšeniam je stále čo napravovať. „Na druhej strane brzdou v protikorupčnom boji je neplnenie sľubov o vyššej politickej kultúre. Premotivovaná kritika médií či odborníkov s iným názorom ako má predseda vlády má ďaleko k štandardnému rešpektu v demokracii. Nevyvodenie zodpovednosti plagiátorstva predsedov vlády či parlamentu podkopáva sľuby vlády o trestaní prešľapov bez ohľadu na politické tričko.

Zdroj: Facebook/transparencysk | Foto: Pixabay