Pri nevinnom pokuse v laboratóriu naliali do vody zopár chemikálií a okamžite ostali v pomykove! Jav, ktorý objavili sa odborna nazýva Iodine clock reaction a naozaj sa nejedná o čiernu mágiu, či trik editora. Zvláštna chemická reakcia nie je nebezpečná, avšak spôsobuje desivý efekt, ktorý vás okamžite zaujme!

 

Chémia nemusí znamenať len otravnú hodinu strávenú v laboratóriu, a to dokazuje aj nasledujúce video, pri ktorom by ste neverili, že je pravé. Prečo je teda táto reakcia zaujímavá a o čo sa teda vlastne jedná? Začnime pri základoch – pojem chemical clock – to je názov pre spojenie chemických látok, ktoré po zamiešaní začnú reagovať až po istom predpokladateľnom čase. Reakcia dvoch látok sa teda dá naplánovať tak, aby diváka prekvapila, či pobavila. V tomto prípade je hlavnou chemikáliou v procese jód, preto je v názve taktiež pojem iodine.

V čom je však celý trik? Vo videu sa zmiešajú dve priehľadné tekutiny a prelejú sa do inej nádoby – chvíľu sa nič nedeje, no potom tekutina v zlomku sekundy zmení farbu z priehľadnej na čiernu ako noc! Celý experiment vyzerá ako šikovný trik či optický klam, nie je to však ani jedno z toho.

Pri experimente sa dajú použiť aj obyčajné chemikálie, ktoré nájdete v každej domácnosti, avšak pozor, neskúšajte ho bez predchádzajúcich skúseností s chemickými látkami a potrebného vybavenia!

Ako to funguje?

Ak ste zvedaví na odborné vysvetlenie, nie je to vôbec zložité. V zjednodušenej domácej verzii tohto experimentu prebiehajú zároveň dve chemické reakcie. Zmiešajú sa dve priezračné chemikálie, z ktorých jedna obsahuje vodu, kyselinu citrónovú a jód. Druhá sa skladá z peroxidu vodíka, vody a škrobu. Po zmiešaní dvoch chemikálií sa jód rozdelí na jeho základnú verzia a ioniozovanú verzia.

Ionizovaný jód po spojený s peroxidom vodíka vytvára element, ktorý v spojení so škrobom zmení farbu na tmavo-modrú, v tomto prípade však skôr čiernu. Tejto reakcii ale bráni kyselina citrónová, ktorá na daný element reaguje a pohlcuje ho. Preto sa farba chemikálie nezmení ihneď a umožňuje tak, aby sme zažili jej náhly a prekvapivý efekt až po opakovanom prelievaní tekutiny. Látka ostáva bezfarebná, avšak v momente ako sa kyselina citrónová vyčerpá – bum! Číra tekutina sa okamžite premení na čiernu!

Dosť však s nudnými vzorcami, stále tvrdíte, že si to neviete ani predstaviť? Vo videu nižšie si môžete pozrieť celý proces výroby tejto látky a aj jej úžasný výsledok!

Ak ste zvedaví ako to celé vyzerá v slow-motion, reakcia sa dá spomaliť rozriedením jednotlivých zložiek. Fascinujúce divadlo, ktoré inak trvá pár sekúnd, tak môžete vidieť v celej svojej kráse aj spomalene.

Zdroj/Foto: youtube.com, wikipedia.org