Židovský väzeň Marcel Nadjari napísal niekoľko dní pred oslobodením koncentračného tábora v Osvienčime list, ktorý skryl do termosky a zahrabal do zeme. List našli v roku 1980 a len teraz sa konečne podarilo zistiť, čo je v ňom napísané!

 

List bol dlhé roky veľkým otáznikom, nakoľko bol nečitateľný. Je písaný v gréčtine, Nadjariho rodnom jazyku. Až pomocou multispektrálnej analýze, ktorá trvala rok, sa expertom podarilo odhaliť, čo sa v ňom píše. Židovský väzeň Marcel Nadjari v ňom opisuje, aké zverstvá sa páchali, resp. aké zverstvá musel páchať v koncentračne tábore smrti. Nadjari spadal oddielu Sonderkommando, ktorý sa staral o prepravu mŕtvych tiel z plynovej komory do krematória alebo vytrhával zlaté zuby mŕtvym.

Obsah Nadjariho listu: „Niesli sme mŕtvoly nevinných detí a žien do výťahu, ktorý viedol do miestnosti s pecami, a oni ich telá vhodili dnu, kde uhoreli bez použitia benzínu vďaka tuku, ktorý im ostal v tele,“ napísal. „Keď si prečítate, čo som robil, poviete si, ako som mohol spáliť svojich zverencov. Veľakrát som myslel na to, že do plynovej komory vojdem spolu s nimi, aby som to ukončil, ale ja som sľúbil pomstu. Chcel som žiť, aby som pomstil smrť svojej matky, otca a milovanej sestry Nelli.“

 

Nadjari nakoniec Osvienčim prežil a po vojne sa vrátil späť do Grécka. Neskôr imigroval do Spojených štátov amerických. Zomrel v New Yorku v roku 1971 ako 54-ročný.

Zdroj/Foto: Smithsonianmag.com, pixabay, youtube