Tragický incident z amerického Minneapolisu, pri ktorom zomrel Afroameričan George Floyd, pozná celý svet. Video z kamier, na ktorom vidieť, ako policajt Derek Chauvin takmer deväť minút držal koleno na krku černocha, rozpútalo vlny protestov a demonštrácií za zrovnoprávnenie rás s názvom #blacklivesmatter.

Rok po tragickej udalosti bývalý policajt predstúpil pred súd, kde si vypočul verdikt. Dvanásť porotcov uznalo Dereka Chauvina vinného vo všetkých troch bodoch obžaloby: z vraždy druhého stupňa, z vraždy tretieho stupňa a zo zabitia druhého stupňa. Informáciu potvrdilo CNN.

Prepisy záznamov z kamier, ktoré mali policajti na tele, teraz ukázali, že Floyd mal z mužov zákona panický strach a viac ako 20-krát povedal, že nemôže dýchať. „Bolí ma brucho. Bolí ma krk. Bolí ma všetko. Potrebujem nejakú vodu alebo niečo, prosím,“ prosil policajtov. Napokon stihol vysloviť už len slová adresované svojej rodine. „Mama, ľúbim ťa. Povedzte mojim deťom, že ich ľúbim. Som mŕtvy,“ povedal George.

Za tento spáchaný čin si expolicajt odsedí za mrežami pri maximálnej výške trestu až 40 rokov. Trest však môže byť aj nizší, o čom sa rozhodne v nasledujúcich týždňoch.

Zdroj: CNN | Foto: Instagram/tags/blacklivesmatter