Väčšina Slovákov nie je spokojná s tým, aké sú ich platy. Úprimne povedané, nedá sa tomu čudovať, veď reči o priemerných platoch na úrovni takmer tisíc eur sú doslova smiešne. Pozrite ale, ako sú na tom robotníci z čínskych tovární na výrobu hračiek!

Zo štatistík za rok 2017 vyplýva, že priemerná mzda na Slovensku bola na hodnote 954 eur. Minimálna mzda mala hodnotu 435 eur. Toto však zarobia Slováci v hrubov. Na účet však príde z tejto sumy približne sedemdesiat percent, takže priemerná čistá mzda je približne na úrovni 700 eur. Otázkou ale ostáva, koľko percent zamestnancov si skutočne túto čiastku zarobí.

Čo ale lacná pracovná sila, nazývaná aj Čína? Často sa hovorí, že všetko je z Číny. Stovky miliónov obyčajných Číňanov skutočne pracujú od rána do večera vo výrobe. Vyrábajú čokoľvek, od športových potrieb cez oblečenie a elektorniku až po hračky. Investigatívni novinári zisťovali, okrem iného aj to, ako vyzerá život a plat bežného zamestnanca továrne na hračky v najľudnatejšej krajine sveta.

V roku 2016 sa podľa zistení pohybovala čistá mzda v spomínaných továrňach približne od 190 do 260 eur. A to už sa hovorí o raste platov! Pracovný čas za jeden mesiac je pritom okolo 174 hodín, v niektorých prípadoch sa vyšplhá na 200. Denne sa často robí aj jedenásť hodín s jedinou prestávkou v rozmedzí od 40 minút do jednej hodiny. Teraz však nehovoríme o nejakých podradných podnikoch, ale o závodoch, kde sa vyrábajú napríklad Barbie, Hot Wheels a ďalšie drahé značky pod hlavičkou Disney, Mattel či McDonald´s. Koľko tu stojí jedlo či základné životné výdaje nevieme, ceny elektroniky či áut sú tu ale pochopiteľne zrovnateľné s tými u nás.

Zdroj: Voanews.com | Foto: Pixabay, YouTube