NÁZOR | Očkovanie proti COVID-19 je téma, ktorá rozdeľuje ľudí do skupín. Jedna časť populácie verí, že rýchle preočkovanie môže ukončiť lockdowny, obmedzenia a „nekonečnú“ pandémiu, druhá ho s viacerými argumentami odmieta. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, jedna vec vás zrejme musí zaraziť.

Tou je rýchlosť očkovania a spôsob, akým je nastavený systém. Možno aj vy ste sa pred pár dňami stali „účastníkmi“ spadnutia serveru, keďže ľudia sa doslova predbiehali a šlo o minúty, ak nie sekundy. Mnohí, čo sa chceli zaregistrovať, to jednoducho nestihli. Tento do istej miery chaotický spôsob pripomína kačice v rybníku, ktoré bojujú o pár kúskov suchého chlebu, ktorý im hádže rodič s dieťaťom do vody. Proste, kto skôr príde, ten skôr melie.

Ako by to ale mohlo fungovať a ako by sa dalo tomuto chaosu predísť? Ľudia by sa mali mať možnosť zaregistrovať bez ohľadu na svoj vek či zamestnanie, a to buď cez internet alebo prostredníctvom svojho všeobecného lekára. Následne by im len prišiel mail alebo SMS o tom, že boli zaregistrovaní a boli zaradení do poradovníku.

A následne podľa dostupného počtu vakcín by ľudia prichádzali na rad (s ohľadom na vopred stanovené kritériá) a boli informovaní o tom, kedy sa majú dostaviť na (pre nich) najbližšie očkovacie miesto. Štát by tak mal prehľad o počte záujemcov a vyhol by sa tomuto bezhlavému bojovaniu záujemcov s časom. Nehovoriac o tom, že za mnohých starších ľudí musia vypĺňať formuláre ich deti či vnúčatá. Samozrejmosťou by mal byť možnosť výberu vakcíny a taktiež „konto“, v ktorom by si záujemcovia mohli sledovať, kde sa v poradovníku (aspoň orientačne) nachádzajú.

Foto: Twitter