Peter Pellegrini a Robert Fico spolu dobre nevychádzali, ich komunikácia bola údajne na bode mrazu, a preto sa Pellegrini odtrhol od Smeru a vznikol Hlas. Aj keď sa od seba odtrhli, vyjadrujú sa rezervovane a takmer s rešpektom. Snaha predčasných volieb a opätovného uchopenia moci, ich ale znova zblížila.

Petíciu za vypísanie predčasných volieb si začali všímať aj české média, portál novinky.cz túto situáciu opisuje nasledovne: “Necelý rok po parlamentných voľbách chcú obaja spoločne vyvolať predčasné voľby. Vládnucu koalíciu Igora Matoviča označujú za rozklad štátu na všetkých úrovniach.” Hlas aj Smer sa bránia, že petícia nie je ich dielom, ale je to apolitická občianska iniciatíva, ktorej len napomáhajú.

“Fico pritom povedal, že petičné hárky budú obyvateľom rozosielať poštou a Smer zaplatí poštovné spojené so spätným zaslaním podpísanej petície,” poznamenal portál. Avšak Premiérové hnutie OĽANO si myslí, že reči o občianskej iniciatíve sú len zásterka a v skutočnosti ide len o snahu týchto dvoch strán vrátiť sa spoločne k moci.

“Je to jasná politická akcia nového a starého Smeru. Snažia sa zneužiť pandemickú situáciu a prísne opatrenia, ktoré sú pre obyvateľov nepríjemné,” zopakoval portál slová šéfa klubu OĽANO Michala Šípoša. Predčasné voľby podľa neho vraj znamenajú prepustenie ľudí, ktorí okrádali Slovensko a sedia vo väzbe.

Zdroj: novinky.cz | Foto: Facebook/Robert Fico, Peter Pellegrini