Pre vládu Slovenskej republiky je znepokojujúce, že viac ako 240 000 ľudí pracuje na nočných smenách. Minulý týždeň v nedeľu (29.10.) navštívil náš premiér firmu, ktorá sa zaoberá výrobou komponentov pre automobilový priemysel práve počas jednej nočnej smeny!

 

Podľa slov Róberta Fica je situácia s pracovníkmi nočných smien alarmujúca. Jeho vyjadrenie k situácii zverejnili topky.sk:“Je to 240.000 ľudí. Ak tento počet dám k celkovému počtu obyvateľov, tak patríme k úplnej špičke Európskej únie.” Premiér v nedeľu navštívil závod spoločnosti U-Shin Slovakia s.r.o. v Košiciach, aby s manažmentom diskutoval o tom, čo bude pre firmu znamenať, ak vláda od budúceho roka vydá nariadenie na zvýšenie príplatkov za prácu v noci, počas víkendov a štátnych sviatkov.

V tejto Košickej firme pracuje približne 1500 zamestnancov na tri smeny. Niektorým zamestnancom vychádza osem až desať nočných do mesiaca. Poďla slov premiéra nie je situácia s nočnými smenami ideálna a práve preto je nevyhnutné na to reagovať. Vláda by chcela od 1.mája 2018 zaviesť zvýšenie príplatkov zamestnancom na nočných smenách, no zároveň aj pracujúcim cez víkendy a štátne sviatky. Príplatok by sa mal pohybovať od 1,25 do 1,50 eura na hodinu. Fotky a video z jeho návštevy si môžete pozrieť v článku od topky.sk TU.

Zdroj/Foto: Twitter, topky.sk, commons.wikimedia.org