Kultová snímka s podpriemerne inteligentným hlavným hrdinom, ktorý však napokon vďaka svojmu dobrému srdiečku dobije svet, zarobila aj na dnešné pomery neuveriteľných 667 miliónov dolárov. Forrest Gump bol pritom natočený v roku 1994 a len málokto vie, že film má knižnú predlohu a plánované bolo aj jeho pokračovanie.

K druhej časti, kde si mal Forrest zatancovať s princeznou Dianou či prežiť bombový útok, bol dokonca už aj hotový scenár. Jeho autor ho však odovzdal 10. septembra 2001. Známa udalosť, ktorá na druhý deň zmenila svet, však plány na natočenie pokračovania zhatili – film by zrazu oplýval nevhodnou tematikou.

Čo ďalšie ste o legendárnom filme možno ešte netušili?

– Greenbow v Alabame, teda Forrestovo rodné mesto, v skutočnosti neexistuje.

– „Mama vždy hovorila, že život je ako bombioniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.“ Táto hláška zľudovela a len v Amerike bola zvolená 40. najpoužívanejšou frázou.

– Úlohu Forresta pôvodne ponúkli Billovi Murraymu, Chevymu Chaseovi aj Johnovi Travoltovi, všetci to však odmietli. Winston Groom, autor knižnej predlohy, si vraj počas písania ako Forresta vždy predstavoval herca Johna Goodmana (predstaviteľa Freda Flintstonea).

– Aj úlohu Forrestovej lásky Jenny odmietli hneď tri slávne herečky: Nicole Kidman, Demi Moore a Jodie Foster.

– V originálnom scenári Jenny zabila svojho otca, a to tak, že uvoľnila ručnú brzdu na traktore a ten ho prešiel. Nakoniec sa však filmári rozhodli tento prvok zmeniť. Mysleli si, že diváci by čin Jenny neodpustili ani napriek tomu, že jej otec bol násilník.

– Čítanie scenára zabralo hercovi Tomovi Hanksovi hodinu a pol a bol z neho taký nadšený, že s rolou okamžite súhlasil. Jeho podmienkou však bolo, že film bude historicky presný.

– Sally Field, ktorá stvárnila Forrestovu matku, je v skutočnosti len o 10 rokov staršia ako Tom Hanks.

– Forrestovo tajomstvo hrania pingpongu bolo, že sa vždy pozeral na loptičku. Ak sa na scénky dobre pozriete, herec pri hraní nikdy nežmurká. V skutočnosti však biela loptička pri natáčaní fyzicky prítomná nebola – dorobili ju digitálne v postprodukcii.

– Všimli ste si? Keď Jenny a Forrest kráčajú po tábore vo Washingtone, za nimi pred jedným zo stanov vidno párik, ktorý sa miluje na verejnosti.

– Celý film sa natáčal výhradne v USA.

– Herec Tom Hanks za film nedostal „výplatu“. Namiesto toho sa veľmi rozumne rozhodol, že si vezme maličký podiel zo zisku. Oplatilo sa – neskôr mu zarobil okolo 40 miliónov dolárov!

Zdroj: Extra.cz, IMDB.com | Foto: Instagram