Film Slnko, seno, jahody z roku 1984 si rýchlo získal obrovskú popularitu, a tak sa tvorcovia po piatich rokoch od premiéry rozhodli vydať jeho pokračovanie. Oči divákov uzreli Slnko, seno a pár faciek 1. júla 1989, teda presne pred 31 rokmi. Hoci mnohí z účinkujúcich už odišli do hereckého neba, ich legendárne stvárnenie Hoštičanov si budeme pripomínať ešte veľmi dlho. Rovnako ako facky, ktoré si medzi sebou rozdávali… A to niekedy dokonca s poriadnym nadšením!

Herečka Helena Růžičková nemala rada štíhle dievčatá ani komunistov. Film si teda nepochybne vychutnávala zo všetkého najviac. Radosť z toho nemala nielen Veronika Kanská, ktorá stvárnila jej dcéru Blaženu, ale už vôbec nie dnes už zosnulý Oleg Reif v podaní otca Šimona Pláničku. Scénu, kde mu veľká dáma Škopková poriadne naložila, vraj museli niekoľkokrát opakovať. Takto sa mu Růžičková mstila za jeho politické presvedčenie.

Napriek zjavnej radosti niekoľkých hercov z násilia sa im do natáčania legendárnej záverečnej scény veľmi nechcelo. K akcii ich napokon posmelila pálenka, ktorú k nim prepašovali miestni komparzisti. Napriek tomu sa celá „posvadbová” fackovacia stať, v ktorej padali skutočné rany, musela natáčať niekoľkokrát. Celkovo jej nahrávanie zabralo až 4 dni!

Keď sa napokon film dostal do kín, stala sa z neho bezkonkurenčne najnavštevovania snímka revolučného roku 1989. Slnko, seno a pár faciek so sebou prinieslo taký zisk, že zachránil chronicky známe filmové štúdiá Barrandov pred krachom. Z hercov, ktorí už boli dobre známi z prvého filmu, sa stali národné hviezdy a mnohí z nich už zostali pri hereckom remesle natrvalo. Výnimkou bol napríklad dedinský kráľ Venca Konopník, ktorý sa rozhodol stať kamionistom.

Broněk Černý má dnes 51 rokov a stretnúť ho môžete napríklad na diaľnici.
Veronika Kanská je stále nádherná žena.
Herečka Petra Pyšová sa vydala ešte omnoho lepšie, než na konci filmovej trilógie. Vďaka tomu si dnes žije ako v bavlnke.

Premeny ďalších hercov si môžete pozrieť v TEJTO galérii. 

Zdroj: Extra.cz | Foto: Facebook