Greta Thunberg cestuje v čase

Nie je to prvýkrát, čo ekobojovníčka Greta Thunberg zapĺňa stránky novín, no rozhodne je to dosiaľ najbizarnejší prípad, prečo sa tak stalo. Mnohí totiž mladučkú Švédku začali podozrievať, že cestuje v čase! Za všetko môže táto fotografia troch detí z roku 1898, na ktorej je takmer navlas rovnaké dievča ako aktivistka nominovaná na Nobelovu cenu mieru. Ešte má aj svoje povestné dva vrkoče!

Osud alebo náhoda? Túto nadčasovú otázku sa pýtajú svetové médiá, ktoré porovnávajú Gretu Thunberg s fotografiou pochádzajúcou z čias zlatej horúčky, počas ktorej sa mnohí vybrali na určité americké územia hľadať zlato. Prichádzali s vidinou veľkého bohatstva a obvykle sa vracali zbavení ilúzií a úplne bez peňazí. (Z tohto obdobia pochádza jedna z najcennejších lekcií moderného biznisu – na zlatej horúčke totiž nezbohatli najviac kopači, ale výrobcovia lopát.)

Greta Thunberg švédska aktivistka

Jedna vec je, že dievčatko sa – najmä atypickou hornou časťou tváre – na Gretu skutočne neuveriteľne podobá. Oproti tomu však stojí vedecký fakt, že keby sa prejdete po svete a pozriete do tváre každému človeku, nájdete približne šesť svojich identických dvojníkov. A to hovoríme len o súčasnosti – ak by sme hypoteticky mali k dispozícii fotodatabázu všetkých zosnulých, dokázali by sme si vytvoriť armádu navlas rovnakých ľudí, ako sme my.

Či je teda podoba z fotografie čisto náhodná alebo skutočne odhaľuje záhadu cestovania časom, nech posúdi každý sám.

"Greta Thunberg" na historickej fotografiíí.
“Greta Thunberg” na historickej fotografiíí.

Zdroj: Metro.co.uk | Foto: Facebook/gretathunbergsweden, oversixtyNZ