Mala len niečo cez 20 rokov a bola úplne zdravá – až kým sa jej organizmus nestretol so smrtiacim koronavírusom. Pľúca nemenovanej mladej ženy z Chicaga zostali po prekonaní choroby tak zdevastované, že jej ich museli transplantovať, aby vôbec prežila. Dnes sa zotavuje z náročnej 10-hodinovej operácie.

„Je hore, usmieva sa a už si stihla aj zatelefonovať so svojou rodinou,” vyjadril sa necelý týždeň po operácii doktor Ankit Bharat. Jeho pacientka, ktorá si nepriala byť menovaná, musí ešte načas zostať na pľúcnej ventilácii, pretože by po náročnom zákroku ešte s novými pľúcami nezvládla dýchať sama.

Operácia trvala omnoho dlhšie ako zvyčajne, pretože pľúca ženy boli totálne zničené zápalom. Ten zanechal len tkanivo vyzerajúce ako „pokazený hamburger” a pomaly sa začínal rozširovať až do pečene a srdca. Vybrať pľúca tak bolo jediné riešenie, ktoré sa ponúkalo. Darca sa našiel do niekoľkých dní.

Hoci zákrok, ktorý bol vôbec prvý svojho druhu pri pacientovi s COVID-19, zachránil žene život, doktori upozorňujú, že nie je pre každého. Vykonať ho vedia len na pacientovi, ktorý je mladý, životaschopný, mimo bezprostredného ohrozenia života a s inak permanentným poškodením vlastných pľúc, ktorý by inak nemohol fungovať bez pľúcnej ventilácie.

Zdroj: Metro.co.uk | Foto: Depositphotos, Facebook/frontline, Twitter/Marc Gozlan