Bratislavská Hlavná stanica je už dlho tŕňom v oku miestnych obyvateľov, tento imidž sa jej však pokúsili ŽSR vylepšiť rekonštrukciou dlho nevyužívaného priestoru bývalej reštaurácie, ktorú prerobili na čakáreň. Oficiálne sa pre verejnosť otvorila v piatok (14.9.), niekde v tom zmätku sa však na jednu podstatnú vec pozabudlo!

 

Priestor prešiel prestavbou za cenu 825 560 eur bez DPH, výsledkom je na svoj striedmy vzhľad podľa verejnosti trochu predražená, no zmodernizovaná a vizuálne celkom neutrálna hala, so zrekonštruovanými historickými stĺpmi, a pribudli v nej aj informačné tabule. Napriek tomu to však vyzerá, že ŽSR nepočítali s veľmi vysokou návštevnosťou tejto čakárne, ktorá aj napriek modernizácií zíva prázdnotou.

Cestujúci si zrejme budú musieť vziať príklad z nedávnej fotografie (zverejnenej populárnou facebookovou stránkou Zomri), zobrazujúcej extrémne dobre pripraveného neznámeho muža, ktorý dopredu vedel, čo si na stanicu vziať – svoju vlastnú stoličku.

Cestujúci si teda podľa vlastného uváženia môžu zaobstarať plastové skladacie stoličky, látkové rybárske stoličky, či dokonca karimatky na jógu, ak radi cvičia, môžu tým zabiť čas aj pri čakaní na vlak. Vyhnú sa tak situácií, v ktorej si aj napriek veľkým rozmerom haly nebudú mať kde sadnúť, čo sa takmer s určitosťou stane v prípade, ak sa v čakárni ocitne viac ako 20 ľudí naraz.

Modrých plastových sedadiel cestujúcim pri prestavbe ŽSR nadelili akosi málo, zrejme sa zabudlo na celú čakaciu časť v základe slova čakáreň. Príjemné posedenie v parku na tráve tak môžete veselo vymeniť za sedenie na tvrdej podlahe, zatiaľ čo tí múdrejší sa už poučili a priniesli si tie spomínané stoličky.

ŽSR si nezabudli dať záležať ani na riadnej prezentácií nového priestoru, veľkú námahu vynaložili na nafotenie týchto reprezentačných fotiek obyčajným mobilom, jednu z nich dokonca aj farebne upravili. Skvostné dielo mobilného fotoaparátu si tak môžte pozrieť nižšie. Škoda len, že pekné tmavé stĺpy neladia s neveľmi dizajnovými hnedými kachličkami, ktoré neladia s modernejšími presklenými dverami, a plastové modré stoličky pre zmenu neladia vôbec s ničím.

Vo všetkej serióznosti však dúfam, že druhá fáza rekonštrukcie Bratislavu milo prekvapí a prinesie zlepšenia do tak veľmi kritizovanej Hlavnej stanice, taktiež že pribudne adekvátny počet sedadiel pre zlepšenie úrovne a komfortu cestujúcich. Nateraz však môžem iba na účet ŽSR trochu zavtipkovať a zaželať nehorľavé vlaky a pevné spoje medzi vozňami.

Fotošpeciál:

Fotografie si môžete pozrieť tu!

Zdroj/Foto: facebook, dennikn.sk, hnonline.sk