Obľúbená dovolenková destinácia Grécko sa proti obéznym dovolenkárom obrnila oficiálnym predpisom! Tradíciou v tejto krajine je vozenie sa po okolí na somárikoch, po zverejnení šokujúcich fotografií však na toto potešenie môžu ťažší turisti nadobro zabudnúť!

 

Po upozornení zo strany aktivistov na zúbožený stav somárov sa grécka vláda rozhodla konať. Zvieratám, ktoré musia na svojich chrbtoch častokrát nosiť obrovský náklad spôsobovala táto tradícia obrovské problémy s chrbticou a často aj bolestivé rany na koži po nekvalitných, či nepasujúcich sedlách.

Zverejnené fotografie zobrazujú somáre, ktoré sa horko-ťažko snažia turistov vyviezť po zložitom teréne – typických uzučkých a dlhých schodoch na ostrove Santorini. Tieto praktiky okamžite spôsobili pobúrenie a strach o zdravie a bezpečnosť samotných zvierat, a po veľkom počte sťažností sa rozhodla vláda tento problém napraviť. Nové predpisy by mali zabezpečiť lepšie podmienky, nesmú napríklad nosiť náklad ťažší ako je spomínaná pätina ich váhy, alebo turistov, ktorí prekračujú hranicu 100 kilogramov.

Somáre si doteraz vytrpeli veľmi zlé zaobchádzanie od majiteľov, ktorí sa často aj na úkor ich zdravia snažia zarobiť čo najviac, a nútia vyčerpané a zmrzačené tvory do práce. V Grécku je kvôli jeho rozloženiu veľký problém s cestovaním autom, veľa krásnych miest je pre vozidlá neprístupných. Somáre tak musia v obrovskom teple pracovať dlhé hodiny bez oddychu, či poriadnemu prístupu k tekutinám a jedlu.

Predpis by mal pomôcť k zlepšeniu ich stavu, okrem obmedzenia hmotnosti, ktorú môžu na svojich chrbtoch niesť zabezpečili aj to, aby sa v stajniach vždy nachádzali potrebné dezinfekčné látky. Takisto nesmú majitelia nútiť do práce zvieratá, ktoré sú choré, majú zranenia, alebo práve čakajú malých somárikov. každý deň musia dostávať dostatočné množstvo čerstvej vody a jedla, do nádob, ktoré sú minimálne raz denne poriadne čistené.

Video:

Zdroj/Foto: metro.co.uk, twitter.com, youtube.com, streamable.com