Telom i srdcom veľká dáma, talentom famózna herečka – takto pozná úžasnú Helenu Růžičkovú svet. V poklade českej kinematografie sa toho však skrývalo omnoho viac. Povedali by ste, že táto legenda mala množstvo milencov, dokázala dostať muža z vojny a celé dospievanie túžila byť baletkou?

Keď sa Helena Málková v roku 1936 v Prahe narodila, bola neduživým dieťatkom. Jej matka, ktorá bola Srbka a s mužom sa zoznámila v Sarajeve, ju kojila, no vôbec to nestačilo. Malá Helenka trpela podvýživou a dlho to vyzeralo tak, že napokon ani neprežije. Napriek nízkej váhe však bola už vtedy veľká bojovníčka.

Prelomový moment pre mladú Češku nastal v momente, keď ako 13-ročná vkročila do baletnej školy. V tom čase síce už 7 rokov tuho fajčila (!), no i tak sa rozhodla, že sa stane baletkou. Od tohto sna ju však napokon odviedol otec, ktorý si prial, aby sa vydala skôr umeleckou cestou. A to sa aj stalo.

„Môžem spávať s inými mužmi…“

K herectvu však viedla pomerne tŕnistá cesta. Študovať začala za zubnú laborantku, pretože na slávnu pražskú DAMU sa jej dostať nepodarilo. Prijímačky jej však predsa len niečo dali – stretla na nich nielen budúcu najlepšiu priateľku Jiřinu Bohdalovú, ale aj svojho už čoskoro nato manžela Jiřího Růžičku. Vzali sa po krátkej známosti v roku 1955, keď už Helena nosila pod srdcom syna Jirku, ktorého poznáme ako „Tlustého Jozefa“ z trilógie Slunce, seno.

O herečkinom manželstve sa tradovalo, že je ako z talianskeho filmu. Samotná diva sa netajila tým, že napriek láske až za hrob k svojmu mužovi má rada spoločnosť viacerých chlapov – a oni zas tú jej. „Môžem spávať s inými mužmi, ale manželovi nesmiem byť neverná,“ zneli jej pamätné slová.

Alternatívny životný štýl však obom vyhovoval a napriek tomu, že to bol Jiří, kto vyštudoval herectvo, v manželstve si boli s Helenou rovní. Práve vďaka nej totiž mohol odísť z vojny. Ako sa to herečke podarilo? Jednoducho napochodovala na správu, kde povedala, že sa hlási do služby namiesto Jiřího – ona je totiž „len“ žena v domácnosti, kým jej muža čaká herecká kariéra.

Guráž sa vyplatila! Napriek absurdnosti tohto výstupu Jiřího napokon skutočne zo služby uvoľnili. Ten neskôr získal pre Helenu miesto v divadle, kde pracovala ako osvetľovačka. Odtiaľ bol už len krôčik k zisteniu, že má talent. Jej hviezda sa však dočkala najväčšej slávy nie na divadelných doskách, ale vo filme.

Veľká žena srdcom, postavou aj silou

Hmotnosť, ktorá u herečky dosiahla maximum až 268 kilogramov, ju predurčila predovšetkým pre komédie. V nich získala najslávnejšie úlohy, ktoré však často sprevádzala kontroverzia. Film Slunce, seno a pár facek sa napríklad stal slávnym nielen pre legendárny humor a prostredie, ale tiež pre energiu, s akou Helena Růžičková rozdávala údery.

Keď hrala, že má niekoho zmlátiť, tak to urobila naozaj. Mne keď dala facku, ako som spadla do misy, tak mi potom museli chladiť tvár, lebo som ju mala opuchnutú,“ spomína na natáčanie Veronika Kánska, predstaviteľka Blaženy Škopkovej, ktorá tvrdí, že Růžičková bola miestami „až zlá… Povedala by som, že nemala rada mladé dievčatá“.

Najtvrdšie údery od Heleny však musel vo filme zniesť predstaviteľ otca Šimona Pláničku. Herec Oleg Reif (†83) bol totiž zarytým komunistom, takže sa netešil veľkej obľube. Režisér Zdeněk Troška navyše zariadil, aby sa scéna, kde dostal „pritasané“ od Škopkovej, točila neuveriteľných 9-krát! Reif tak na natáčanie spomínal len nerád, keďže mu Růžičková pri jednom z týchto pokusov údajne takmer roztrieštila čeľusť.

Tehly v aute a celoživotné zdravotné problémy

Obrovská váha, z ktorej pramenila herečkina sila, však vraj vôbec nebola dôsledkom prejedania sa. Začala priberať až po pôrode Jirku a nikto nevedel zistiť, o čo ide. Až potom nejaký lekár zistil, že mala srdcovú chybu, ktorá jej v tele zadržovala vodu,“ tvrdí filmový režisér Troška.

Ten vie, o čom hovorí – pri natáčaní raz museli kvôli Helene použiť žeriav. Ona sama si pre seba a syna nechala vyrobiť špeciálne auto s pevnejším podvozkom, pretože taxikári ju odmietali voziť z obavy, že im zničí vozidlá. Aj práve herečka nemala po svojom boku podobne staveného Jiřího, museli byť na vyváženie auta použité tehly.

To sa však nestávalo často, pretože Růžičková údajne milovala svojho syna tak opičou láskou, že sa oňho odmietala „deliť“ – jeho tri manželky si tak so svokrou užili svoje. Z duše nenávidela najmä tú poslednú.

Posledné štyri roky života

Milovaná herečka, veľká dáma a matka-levica nemala ľahký život, ale ani smrť. Mala problémy asi 4 roky. Niečo mala v bruchu, najprv to vyzeralo ako cysta. Potom sa ukázalo, že je to pozitívne a je toho viac,“ vyjadril sa Zdeněk Troška na margo zdravotného stavu herečky v posledných rokoch. Napriek svojej sláve musela Helena aj počas choroby pracovať, aby si mohla dovoliť zaplatiť liečbu.

Tá bola až zázračne účinná a skutočne odstránila z tela veľkej herečky väčšinu nádorov. Tesne pred smrťou už mala iba jeden jediný, ten však nebol príčinou jej skonu. Helena Růžičková zomrela 4. januára 2004 v Plzni ako 67-ročná na zlyhanie obličiek. Jej popol bol rozprášený na najväčšom cintoríne v Prahe.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Pluska.sk, Super.cz, Topky.sk | Foto: Facebook