Príchod koronavírusu do Európy znamenal koniec bežného života tak, ako sme ho poznali. Mnohí ľudia sa preto rozhodli vrátiť sa zo zahraničia domov na Slovensko, čím im ale vznikla povinnosť dvojtýždňovej karantény. Ak ju však nemali kde tráviť a nechceli do nej zatiahnuť aj svoju rodinu, nemali inú možnosť, než zostať vo vládou zriadenom karanténnom centre. Život v ňom sa však začal vymykať spod kontroly.

Povinná karanténa nie je žiadna dovolenka na pláži. Podmienky, ktorým musia čeliť ľudia internovaní v Gabčíkove sa preto podobajú skôr tým v provizórnych stanoch, než v hoteli.

Nie každý to pritom dokáže psychicky zvládať s absolútnym pokojom. Netrpezlivosť, zlosť a stres si preto ľudia ventilujú na nábytku a matracoch. Minister obrany Jaroslav Naď upozornil na opakujúce sa incidenty hraničiace s nebezpečným vandalizmom. Internovaní ničili všetko okolo seba a veci z izieb vyhadzovali von oknom.

Na pobyte v Gabčíkove vadí dočasným obyvateľom množstvo vecí od nedostatočného a jednotvárneho jedla cez chrobáky v kúpeľni a zlú hygienu až po samotné zariadenie. Len málokedy sa tiež verejne hovorí o tom, že za toto ubytovanie a celodennú stravu musia platiť 21 eur za noc. Celý pobyt tak vyjde na približne 300 eur na osobu.

Barbarské správanie je okrem iného aj dôsledkom preplnených kapacít centra. Vo všetkých piatich zariadeniach, ktoré má vláda k dispozícii, je momentálne ubytovaných približne 600 ľudí. Na repatriáciu v zahraničí pritom čaká ďalších 3.100.

„Dokážeme ich repatriovať počas dvoch týždňov, potrebujeme však voľné miesta v karanténnych centrách,“ vyjadril sa minister obrany, ktorý dúfa, že sa vláde a samosprávam čím skôr podarí uvoľniť kapacity.

Zdroj: TV Markíza | Foto: Depositphotos, Instagram, TV Markíza