Máme prikázané byť doma? Nie – aspoň zatiaľ. Na rozdiel od vyspelejších krajín ako sú Francúzsko či Belgicko, naša vláda ešte nepristúpila k tak prísnym opatreniam, aby sme sa nemohli voľne pohybovať mimo domu. Nikam nechodiť (keď už je to naozaj nevyhnutné, tak iba s rúškom), viackrát denne si umývať ruky mydlom a dezinfikovať prostredie okolo seba je nateraz iba veľmi silným odporúčaním, ktoré má zamedziť šíreniu vírusu. Smutné však je, že tí ľudia, ktorí majú ísť príkladom, zlyhávajú na celej čiare.

Mladí ľudia majú sklony veci bagatelizovať a namiesto toho, aby sa chovali zodpovedne, radšej dávajú najavo svoju „nezávislosť” úplne opačným správaním. Bohužiaľ, ich o niečo staršie, no ani o trochu múdrejšie „celebritné” idoly, ku ktorým vzhliadajú, sú na tom úplne rovnako. Namiesto toho, aby ukázali, ako sa zvládajú krízy, kážu vodu a – dosť kontraproduktívne – sa pritom chvália tým, že pijú víno.

Barbora Bednaričová v prírode.

Ako to vyzerá v praxi? Ako život niektorých bývalých účastníčok 11. série Farmy, ktoré sa pri pohľade von odmietli vzdať pohody na slniečku a kontaktu s inými ľuďmi. Zaujímavé je, že všetky vedľa svojich fotografií z prírody vyzývajú k zodpovednému prístupu a svorne tvrdia, že miesta, kde chodia, sú úplne vyľudnené.

Až tak, že ani nemusia nosiť rúško. (Pri pohľade na zámocké parky, lesy a ľahšie turistické trasy preplnené ľuďmi, ktorí si pomýlili zavreté školy a home office s prázdninami a dovolenkami, im to však zrejme veria len mimoriadne naivní fanúšikovia.)

Bývalá finalistka Romana Košťálová, ktorá popri procedúrach zväčšovania pier a prehnanom sociálnom marketingu až dosiaľ trávila čas cvičeniami na umelej lezeckej stene, považuje súčasné dni za dokonalú príležitosť ísť si lezenie vyskúšať aj do prírody. Karanténa podľa nej totiž znamená chodiť aj medzi ľudí, nie iba sedieť doma.

Podobný názor na vec majú aj Barbora Bednaričová a Andrea „Deya” Matejčíková. Prvá menovaná trávila až do poslednej možnej chvíle čas v kaviarňach, druhá sa v bielych čižmičkách chodí prechádzať do lesov a obe svorne ignorujú akékoľvek ochranné prvky, ktoré zabraňujú prenosu koronavírusu.

Blondínke fanúšikovia často vytýkajú, že jej dlhé popisy k fotografiám nie sú nič viac, než náhodne zlátané nechutné klišé. Inak tomu nie je ani pri príspevku, kde rozpráva o momentálnej situácii.

Aspoň na rúško nezabúda momentálne prehnane štíhla exfarmárka Kristi Dali. Fanúšikom posiela pozdravy spoza volantu auta, ktorým cestuje za svojimi príbuznými. Netají sa tým, že podobne ako jej kolegyne, pravidelne vyráža na prechádzky so psom a stotožňuje sa s názorom istého talianskeho básnika, že koronavírus je skôr dar, než prekliatie.

Každá minca má však dve strany. Na opačnom brehu, kde sídlia zodpovední farmári, môžeme nájsť napríklad čerstvo zamilovanú Mirku Csorbovú. Tá poctivo sedí doma so svojím novým partnerom a fanúšikom občas zašle obrázok ako vystrihnutý z katalógu domácej pohody.

Celkom inú rolu na seba musel vziať študent fyzioterapie Michal Rajcsányi. Keďže v boji s koronavírusom je potrebná každá kompetentná ruka, v súčasnosti plní úlohu zdravotníka, ktorý odoberá cestovateľské anamnézy a pomáha pri meraní teploty.

Potlesk patrí tiež moderátorke farmy Evelyn Kramerovej. Tá zodpovedne pracuje z domu a aby zabavila ľudí, ktorí sa tak rozhodli tiež, nahráva rovno niekoľko dielov svojho podcastu Jauuu PS: To Bolelo, po sebe.

Podobne, ako mnohí z nás, sa snaží v tejto zvláštnej dobe prispieť trpiacej spoločnosti tým, že robí to, čo vie najlepšie, z pohodlia svojho domova. Na svojom Instagrame má tiež v pláne otvoriť akúsi „psychologickú” poradňu založenú na skúsenostiach zo života, ak o ňu budú mať jej fanúšikovia záujem.

Ak by sme všetci (s výnimkou zdravotníkov, predavačov, dodávateľov potravín a ľudí v podobných zamestnaniach, ktorí musia nevyhnutne fungovať ďalej tak, ako doposiaľ) nasledovali jej príklad, spoločne by sme sa mohli zbaviť hrozby omnoho skôr a s menšími stratami, než prorokujú pesimistické scenáre.

Aj ak nevyrábame rúška, mydlá či nedezinfikujeme okrem vlastného bytu aj spoločné priestory, konečne môžeme byť hrdinami len vďaka sedeniu na gauči a pozeraniu seriálov. A to je pekelne dobrá šanca na to, aby sme ju nevyužili!

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: Facebook/emefka, zomri, Instagram/bbednaric, crazydeya, evelynjefresh, kristi_dali, miker_21, miim3s, romii_y, zhumor.sk