Na krásny ostrov Sicília sa chodí kvôli oddychu, či dovolenkám, po novom však môže byť aj strediskom blížiacej sa katastrofy. Etna, nachádzajúca sa na východnom pobreží Sicílie, je najvvyššou sopkou v Európe, nebezpečenstvo však nepredstavuje svojou lávou – ale tým, že pomaly padá do oceánu! 

 

Jej názov pochádza z rímskeho slova Aetna, či gréckeho Aitho, čo v preklade znamená horieť. Sopka je do dnešného dňa stále aktívna, ak sa však bojíte žeravej lávy, práve opak je pravdou. Sopka totižto začala predstavovať úplne iný problém tým, že sa pomaly posúva smerom dolu do Stredozemného mora.

Nový výskum potvrdil, že táto obrovská masa sa pravdepodobne kvôli svojej vlastnej váhe už neudrží na pôvodnom mieste, a tak kvôli gravitácií každým rokom padá v priemere asi 14 milimetrov nižšie do vody.

Vedci okolo nej pod hladinou mora kvôli pozorovaniu nastavili 5 monitorovacích zariadení, ktoré by mali sledovať potopené úbočie Etny a pomôcť lepšie porozumieť pohybu obrovskej sopky. Tieto stanice si medzi sebou každých 90 minút posielajú signál, a každá zmena v čase zaznamenania signálu jednotlivými stanicami by znamenala, že sa sopka znova o niečo posunula.

V roku 2017 (12. máj – 20. máj) tak zaznamenali náhly pohyb až o 4 centimetre, čo nemusí hneď znieť hrozivo, no v dlhodobom merítku to môže znamenať blížiacu sa katastrofu. Jej postupné padanie do mora totižto nie je ovplyvnené pohybom magmy vo vnútri sopky, ako si predtým mysleli, ale skôr nestabilitou, ktorú spôsobuje gravitácia.

Pohyb sopky zatiaľ napreduje pomaly, no v budúcnosti môže táto nerovnováha spôsobiť obrovský rýchly zosuv pôdy priamo do Stredozemného mora, a hora plná horúcej magmy tak môže spôsobiť tsunami, ktoré zasiahne celý okolitý región.

Vedci sa vyjadrili, že podobné scenáre už poznajú zo svojich geologických záznamov, a masívne sopky zosúvajúce sa do mora veru nie sú žiadna sranda. „Je tu oveľa viac výskumu, ktorý musíme urobiť. Snažíme sa však byť si vedomí, že je tu hazard, a dávať pozor na úbočie Etny,“ – doplnila Dr. Morelia Urlaub, jedna z výskumníčok pre časopis Independent.

Vedci si uvedomujú, že táto katastrofa sa môže udiať v časovom období nasledujúcich 10 až 100 000 rokov, podľa doterajších záznamov je však naozaj možné, že je len otázkou času, kedy sa obrovská hora rozhodne raz a navždy zrútiť priamo do mora.

Zdroj/Foto: sciencealert.com, independent.com