Dennodenne spomínaná pandémia koronavírusu, ktorá má na svedomí tisícky ľudí na Slovensku i po celom svete, ovplyvňuje naše životy už viac než rok. Štatistický úrad Slovenskej republiky zozbieral predbežné dáta o úmrtnosti za rok 2020. Tie čísla sú dychberúce!

Celkovo za celý rok 2020 zomrelo na Slovensku takmer 59-tisíc osôb, čo je takmer o 5,5-tisíca osôb viac ako zomieralo v priemere za posledných päť rokov. Oproti posledným piatim ide o nárast o 10,2 %.

„Predbežné dáta potvrdzujú, že v roku 2020 zomrelo na Slovensku najvyšší počet osôb od konca druhej svetovej vojny. Celoročný nárast o vyše 10 % pozitívne ovplyvnil fakt, že až do septembra zomieral mesačne porovnateľný počet ľudí ako predošlé roky, od októbra však tempo rastu počtu zomretých zvyšovalo dynamiku,“ spresnila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistický úrad.

Vysoké počty úmrtí začali naberať na obrátkach v októbri a vyvrcholili v decembri. Súhrne celkový počet za minulý rok bol len o niečo nižší ako v roku 1945. V poslednom roku 2. svetovej vojny zomrelo 67,5 tisíca osôb, a predtým ešte v roku 1927, kedy zomrelo za rok vyše 59-tisíc osôb.

Zdroj: slovak.statistics.sk Foto: pixabay