Sprísnením epidemiologických opatrení bolo už pred Vianocami aj zatvorenie obchodov a ostali len potraviny a drogérie. Supermarkety mali nariadené nepredávať žiaden sortiment tovaru okrem životne nevyhnutných potrieb a to potravín.

Ostatný tovar opáskovali a zalepili plachtou. To platilo aj v novom roku, kedy už ľudom praskli nervy, pretože nemohli deťom kúpiť školské potreby. Niektorí si ich aj vzali a predavačky na pokladni im všetko bez problémov nablokovali.

Avšak nové potešujúce zmeny spôsobila nejasná formulácia v uznesení vlády i vyhláške Úradu verejného zdravotníctva z 5. februára. Zmenu zohráva slovíčko najmä, ktoré neurčuje povolenie len životne dôležitých vecí ale môže to byť aj napríklad spotrebič.

„Najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt,“ uvádza sa v texte, na základe ktorého si reťazce zvolili plán prenesenia zodpovednosti na zákazníka.

Jednoducho pri „zakázanom“ sortimente tovaru vyvesili nápisy upozorňujúce, že jeho kúpou súhlasíš s tým, že ho považuješ za nevyhnutnú životnú potrebu.

Zdroj: Refresher, Hnonline.sk | Foto: Pixabay