Newtona vnímame ako seriózneho vedca. Veď zákony a poučky nesúce jeho meno mám všetkým riadne skomplikovali časy školskej dochádzky. Ale vedeli ste, že pôsobenie gravitačnej sily nebolo to jediné, čo vypočítal? Okrem iného presne stanovil dátum strašlivej apokalypsy, ktorá úplne zničí ľudstvo…a tento dátum sa neúprosne blíži! 

Hovorí sa, že krstný otec fyziky bol úplne fascinovaný, ba priam posadnutý myšlienkou súdneho dňa. Výpočtami jeho dátumu strávil vyše 50 rokov. A nakoniec na to vraj prišiel – koniec sveta by mal nastať v roku 2060!

Zánik ľudstva podľa Newtona
Prečo 2060? Je to 1260 rokov od založenia Svätej rímskej ríše a to je – z nejakého dôvodu- určujúce.  Podrobnosti jeho výpočtov zostávajú záhadou, ale je  známe, že Newton na to prišiel podrobnou analýzou Biblie – konkrétne knihy Daniel. Sám vedec sa k svojmu záveru vyjadril: „Možno to príde neskôr, ale nevidím dôvod, aby to prišlo skôr.

O samotnej apokalypse  Newton napísal takmer 5 000 strán. Svoje finálne hypotézy prezentoval verejne v roku 1704 vo svojej vedeckej práci. Táto práca sa ale stratila a vyše 250 rokov o nej nikto nič nevedel. Napokon sa našla v dome istého grófa z Portsmouthu, ukrytá v starom kufri. Momentálne sú tieto vzácne poznámky vystavené hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.

Vo vedeckej štúdii sa popisujú aj udalosti, sa udejú bezprostredne pred súdnym dňom- napríklad, že “zlomyseľné národy” sa zrútia a Židia sa vrátia zo “zajatia” do domov. Niektorí túto pasáž interpretujú ako porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, ktoré sprevádzalo oslobodenie Židov z koncentračných táborov a založenie Izraela. Ďalšia predpoveď znie: „…zlé národy sa zrútia, nastane koniec plaču a strádania. Židia sa vymania spod zajatia a nastane rozkvet večného kráľovstva.”

Newton tvrdí, že dátumom konca sveta sa zaoberá preto aby: “zastavil nepodložené domnienky fantazijných mužov, ktorí často predpovedajú čas konca, a posvätné proroctvá diskreditujú, tým že ich predpovede tak často zlyhávajú.”

Máme sa báť?
Sú mnohí, ktorý desivým predpovediam bezhranične veria. Napríklad Malcolm Neaum, producent dokumentu z roku 2003- Newton: The Dark Heretic pozerá na rok 2060 s neskrývanými obavami, keďže podľa jeho slov sa mnohé Newtonove predpovede napokon splnili.

Samozrejme nájdu sa aj racionálny skeptici: Sama kurátorka výstavy Yemima Ben-Menahem berie výroky slávneho fyzika s rezervou. Podľa nej v jeho diele ide skôr o náboženskú horlivosť a túžbu po Božom zásahu ako o serióznu a presnú vedu. Takže nám stačí len počkať cca 42 rokov a uvidíme, kto má pravdu

Zdroj: express.co.uk| Foto: express.co.uk; pixabay.com; wikimedia.org