Keď na začiatku pandémie vyšlo najavo, že štát bude rozdávať dotácie umelcom, mnohí ľudia zostali pobúrení a pýtali sa, čo malé firmy, živnostníci či živitelia rodín, ktorí prišli o prácu. Ani rozdeľovanie peňazí pre tento sektor však zrejme neprebieha úplne “férovo”, rozhodne aspoň podľa niektorých umelcov, čo napriek žiadostiam nedostali ani cent.

Jedným z nich je muzikant Marián Greksa (61), podľa ktorého je celý výberový proces mimoriadne ponižujúci. Okrem iného sa mu nepáči napríklad kolónka vo formulári, v ktorej sa má komisii predstaviť. “Napísala som im tam, aby si otvorili Wikipédiu a naštudovali si jeho tvorbu,” vyjadrila sa pre Plus 7 dní Greksova manželka.

Nedostatočná sociálna núdza aj slabá etablovanosť

Hudobník odsudzuje aj podmienku, že umelec musí byť nejakým spôsobom “v núdzi” na to, aby dostal peniaze. “Toto predsa nie je príspevok v núdzi. Načo skúmať sociálnu odkázanosť? Umelci nemajú možnosť vykonávať svoju prácu, vypadol im príjem, a preto im patrí kompenzácia. Keď už, tak tam mali dať aj kolónku, kde by sa rozoberal zárobok partnera alebo detí, aby zisťovali, či by ich náhodou nemohol živiť,” myslí si Greksa.

Z radov známych umelcov nebol jediný, komu sa nedostalo žiadnej podpory od štátu. Zo slávnejších mien to môžeme povedať napríklad o Sime Martausovej, Adamovi Ďuricovi, Jánovi Balážovi, Petrovi Bičovi či skupine Gladiátor. Žiaden z nich nie je podľa komisie sociálne odkázaný na podporu.

Adam Ďurica bol jedným z tých hudobníkov, ktorí už v júni protestovali proti opatreniam v umení. Rovnako ako napríklad skupina Gladiátor.

Hoci sa peniaze mali férovo rozdeliť nielen medzi známych spevákov, hercov a podobne, ale aj medzi zvukárov, choreografov, technickú podporu a ľudí, čo stoja v pozadí, zdá sa, že istou podmienkou úspechu u komisie je aj popularita. S vetou “žiadateľ nie je etablovaný na slovenskej profesionálnej hudobnej scéne” zástupcovia vlády zamietli napríklad žiadosť bývalého Superstaristu Martina Krausza, ktorý od detstva pôsobil v muzikáloch, obvykle dokonca v hlavných úlohách.

Greksa nie, Jakubec áno

Nedostatočne etablovaný bol zrejme aj syn Vaša Patejdla Robo alebo speváčka Božanka, expartnerka Martina Jakubca. U tej bol vraj problém aj v tematike piesní. “Chcela som príspevok na svoje koncerty s názvom Jadran show, no počula som, že prekážkou boli jadranské piesne. Tie vraj nepodporujú. Je to podľa mňa diskriminácia, ale čo narobím?,” pýta sa Božanka, ktorá po pandémii plánuje na Slovensku odohrať koncerty spolu so svojím bývalým priateľom Jakubcom.

Na rozdiel od všetkých spomenutých umelcov, samotný Jakubec so svojou žiadosťou uspel. On aj jeho zverenec Dušan Grúň dostali od štátu po tri tisícky eur. Na nahrávanie šlágrov to však zrejme nestačí, keďže Martin Jakubec žiadal na sociálnej sieti o ďalšiu podporu aj svojich verných fanúšikov.

“Pokojne to napíšte, nech ma prídu hoci aj zatknúť…”

Ďalšou kontroverznou vecou na žiadostiach o podporu z Fondu umenia je, že ich nemôže podať každý umelec. Kategorizácia dobehla napríklad veľmajstra baletného umenia Adriána Szelleho. “Našiel som tam síce kolónku tanečník, ale zúčastniť som sa mohol len vtedy, keď som nestihol pre koronu odtancovať nejakú choreografiu. Takže tú pomoc, ktorú ponúkli, vlastne ani neponúkli. Je to nehoráznosť. A pokojne to tam napíšte, nech ma prídu hoci aj zatknúť,” povedal médiu Plus 7 dní Szelle, ktorý sa skrátka nedokázal nikam zaradiť.

Adrián Szelle

Revolta odmietnutých umelcov?

Szellemu, Božanke, skupine Gladiátor a ďalším Marián Greksa odkazuje, aby vzali veci do vlastných rúk. “Cítim obrovské zúfalstvo kolegov, ktorí sa snažia niečo vyrokovať, no narážajú len na obrovskú aroganciu moci celej tejto vlády. Zaháňajú nás do kúta a my už o chvíľu nebudeme mať kde ustúpiť. Buď sa vzoprieme naozaj viditeľne, alebo ako umelci skapeme,” nabáda na tvrdé riešenia problému hudobník.

Podľa Greksu je dôležité uvedomiť si, koho oni – umelci – prosia o peniaze: “Ministerku Milanovú, ktorá nemá o kultúre v podstate vôbec žiadne znalosti a zároveň ju vo vláde berú len ako úplne zbytočný prívesok. V najnovšom balíku, ktorý prišiel z Európskej únie na Plán obnovy, ministerstvo kultúry skoro ani nefiguruje. Hlavný vinník však nie je ona, ale celá táto vláda, ktorá si rozdelí peniaze tak, ako potrebuje. A ona, nula, si ich pre svoj rezort nevie vyboxovať. Predchádzajúca ministerka Laššáková bola Pellegrinho kamoška, takže vždy aspoň niečo zohnala. Táto vláda je len partia absolútne nekultúrnych sedlákov, ktorých zaujíma iba ich vlastné brucho. My určite nie.”

Odkaz ministerstva kultúry

Ministerstvo sa snaží nespokojných umelcov upokojiť tým, že vo februári prídu ďalšie možnosti finančnej podpory. Na kritiku Natálie Milanovej zareagovala jej hovorkyňa, podľa ktorej je súčasný návrh plánu obnovy “živým dokumentom, ktorý sa dynamicky mení a stále dopĺňa”, pričom finálne zmenie musí odsúhlasiť Európska komisia. “Aby mohlo ministerstvo poskytovať finančné dotácie, bola potrebná séria legislatívnych zmien, nový dotačný zákon a takzvaná anticovidová novela 2,” píše sa v oficiálnom stanovisku ministerstva kultúry.

Na podporu umenia sa minulý rok vyčlenilo viac ako 21 miliónov eur: Vieme, že tento sektor si vyžaduje ďalšiu podporu. V súčasnosti v spolupráci s ministerstvom hospodárstva prebieha výzva, ktorá je určená pre firmy v kultúrno-kreatívnom priemysle, ako sú s. r. o., akciové či komanditné spoločnosti. Podniky môžu žiadať o dotáciu do konca marca.”

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Plus 7 dní | Foto: Facebook/Marián Greksa, Martin Jakubec, Webnoviny, Instagram/adrian_szelle, Pixabay