Mať v rukách moc rozhodovať o životoch miliónov ľudí v čase pandémie a zároveň robiť populárne rozhodnutia, ide len málokedy dohromady. Svoje o tom vie hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý sa rozhodol pred sviatkami osloviť Slovákov v emotívnom liste. Vraj vie, že ľudia sa naňho hnevajú, no za svoju prácu nečaká žiadne uznanie. Zároveň prosí každého z nás o pomoc.

Za celé trvanie pandémie sa v slovenských nemocniciach nevyskytol horší stav, než je teraz. Zdravotníci budú mať jednoznačne mimoriadne ťažké Vianoce, pretože okrem svojej práce často fungujú aj ako psychógovia.

Priamo pred očami im umierajú ľudia, ktorí sa nemôžu ani rozlúčiť so svojimi blízkymi. Na druhej strane je pritom na Slovensku stále veľa ľudí, ktorí neveria, že niečo ako koronavírus, existuje.

 

“Aj keby v nasledujúcich dňoch nepribudol jediný nový prípad nákazy, naši lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál to nepocítia ešte celé týždne. Realita v nemocniciach i na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva je pre mnohých vzdialená. Nekonečná obetavosť zdravotníkov a epidemiológov, ich vyčerpanie, frustrácia a neraz aj slzy zúfalstva či hnevu sú však skutočné. A to bez ohľadu na to, či ste ich videli na vlastné oči alebo či tomu vôbec veríte,” hovorí vo svojom liste Ján Mikas.

Hlavný hygienik vraj chápe rozhorčenie a frustráciu ľudí – a to najmä v prípade, že prišli o prácu či o blízkych – avšak i tak Slovákov prosí, aby robili všetko preto, aby uľahčili prácu lekárom. Aj keď len tým, že budú dávať pozor sami na seba. Každý z nás má totiž obrovský vplyv na svoje okolie.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

“Cítim, že sa mnohí za to na mňa i mojich kolegov hneváte. Robíme maximum, aby sme nastavenými opatreniami chránili Vaše zdravie a aby ste nemuseli prinášať ďalšie obete. Nie, v tejto chvíli nežiadame o uznanie, je to naša práca. Žiadame však o Vašu pomoc, pretože ju potrebujeme. Zomknime sa. Na diaľku, no s o to väčším odhodlaním. Bez ohľadu na naše politické presvedčenie a bez ohľadu na to, aký máme názor na vývoj a riešenie pandémie. Nie sme totiž bezmocní. Smerovanie našej krajiny ovplyvňuje každý jeden z nás,” myslí si Mikas.

Hlavný hygienik okrem iného spomenul blížiace sa vianočné sviatky, ktoré máme podľa nariadenia prežiť v malej rodinnej bubline. Prosí preto ľudí, aby čo najviac aktivít sústredili do online priestoru, pričom hovorí nielen o kontakte so širšou rodinou, priateľmi a známymi, ale aj o inak povolených bohoslužbách.

Zdroj: TV Markíza | Foto: Facebook