Infektológ Peter Sabaka odpovedal na nejasné otázky spojené s váhaním mnohých Slovákov ohľadne imunity pri ochorení Covid-19. Má človek po prekonaní vytvorených dostatok protilátok alebo ho ochráni len očkovanie? Odborník Sabaka v tom má jasno.

„Niekomu sa vytvorí silnejšia, niekomu slabšia. Ľuďom, ktorí mali len ľahký priebeh ochorenia alebo nemali žiadne príznaky sa väčšinou vytvorí slabšia imunitná odpoveď alebo sa im nevytvoria skoro žiadne protilátky. A až tí, čo prekonali ťažší priebeh, majú už takú solídnejšiu imunitnú odpoveď, ale tiež je to variabilné. Tiež sa medzi nimi môžu nájsť ľudia, ktorí majú len slabšiu imunitu,“ vysvetlil s tým, že práve preto odporúča všetkým očkovanie bez akýchkoľvek obáv.

„Efektivita prekonania ochorenia COVID-19 je proti tomu pôvodnému čínskemu variantu nejakých 80 %, ale efektivita očkovania je 95 %. Takže očkovanie je určite efektívnejšia prevencia ako len samotné prekonanie infekcie,“ povedal Sabaka. Jeho tvrdenie potvrdili aj štúdie vedcov z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied na vyše 800 vzorkách očkovaných. „Hladina protilátok po očkovaní je vyššia ako po prekonaní covid.”

Taktiež rovnaké výsledky priniesla aj štúdia z Juhoafrickej republiky, kde testovali efektivity vakcín proti juhoafrickému variantu , ktorý je najodolnejším. „Tam sa to prekonanie ukázalo efektívne len na nejakých 50 % a menej v prevencii infekcie. Obzvlášť tí, ktorí mali len ľahší priebeh, sa opäť nakazili beta variantom. Tak-že obzvlášť pre nové varianty je omnoho výhodnejšie sa ešte aj zaočkovať, aj keď človek prekonal covid, lebo potom je odolnejší proti novým variantom. Hlavne teraz, keď tu budeme mať delta variant, tak rozhodne každému, kto prekonal COVID-19, odporúčame dať sa aj zaočkovať,“ uviedol Sabaka.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Pixabay