Vznik sociálnych sietí otvoril ľuďom nevídané možnosti. Ich zakladatelia brnkli po našej naprimitívnejšej prirodzenosti – ako druh máme totiž zvedavosť na životy iných v génoch a aj klebetenie patrí k dôležitým aktom sociálnej interakcie.

Vďaka Facebooku, Instagramu, YouTube a ďalším stránkam však už nemusíme nikomu nakúkať cez plot a mlčať o tom, čo si o novinkách myslíme – ľudia sú totiž viac než ochotní servírovať nám ich život (alebo aspoň to z neho, čím sa chcú pochváliť) ako na zlatom podnose.

Netrvalo dlho a na základe tejto praxe vzniklo celé multimiliardové odvetvie biznisu. Deti viac netúžia byť policajtmi, hasičmi a doktormi, ale influencermi, YouTubermi, Tik-Tokermi a inými “-ermi”. Ich vzormi sú ľudia, čo za sledovateľov, lajky a pozretia (a následne výnosy z reklám) hrajú a komentujú počítačové hry, predvádzajú sa na videách alebo skrátka len ukazujú, ako “nedosiahnuteľne” žijú.

Ale čo ak ich životy nie sú také, ako vyzerajú na sociálnych sieťach? Že to tak je, vie v podstate každý vrátane ich fanúšikov, ktorí to ale radi a ochotne prehliadajú. Problém je, že málokto si vie predstaviť, do akej miery až dokážu títo ľudia šikovne klamať milióny ľudí.

V nedávnom článku o tom, aká je realita v pozadí prudko predateľnej ilúzie, sme vám predstavili výpovede kamarátov influencerov, ktoré hovorili, ako sa niektorí z nich vplyvom túžby po internetovej sláve zmenili z pohodových ľudí na závislákov, manipulátorov, ba až tyranov všetkých okolo seba vrátane vlastných detí. Dnes vám prinášame ďalších pár krátkych príbehov, ktoré celkom zmenia váš pohľad na “úspešných ľudí v internetovom biznise”. (Samozrejme a ako vždy, česť výnimkám!)

Aké je to mať kamaráta influencera? Ako vyzerá jeho skutočný život?

– “Je to presne také fejkové a hrané ako si predstavujete. Za momentami nakrútenými na mobile sú v skutočnosti totálne fingované situácie. V konečnom dôsledku je to proste len modelingový/herecký džob, ktorý nemá nič spoločné s osobnosťou, čo je na fotkách.”

– “Je odporná. Na túto osobu viac nemám slov. Vlastne ju ľutujem, pretože žije z pozornosti a potrebuje ju 100 % času. (Nie sme kamaráti, len žijeme v tom istom dome.)”

– “Moja sesternica je priemerne úspešná Instamodelka a totálne to nenávidí. Nenávidí svojich fanúšikov, tvrdí, že sú neskutočne detinskí a patetickí. Nenávidí všetku tú drámu okolo a celú tú potrebu politickej korektnosti… (V skutočnosti je vlastne dosť konzervatívna.) Robí to len preto, že je to jediný spôsob, ako si vie zarobiť peniaze. Vykašľala sa na školu, takže vychvaľovanie produktov a fotenie sa je to jediné, čo vie robiť, čo jej zároveň zaplatí účty.”

– “S jednou som bol na rande, ale bolo to čisté zúfalstvo. V pohode baba, keby len nemala v jednom kuse v rukách mobil. Najskôr som to chápal, veď je to jej robota… Ale byť celý čas ignorovaný, ešte aj keď si len máme vychutnávať spoločne strávený čas? Ďakujem, neprosím.”

– “Keby ste pozreli na jej profil na Instagrame, mysleli by ste si, že je nejaká miliardárska supermodelka, ktorá trávi život na dovolenkách. V skutočnosti je chronicky nezamestnaná a zarobí menej ako 10-tisíc ročne. Jej frajer má tak 60-tisíc za rok, vďaka čomu si môžu dovoliť veľmi pekný 3+1 bytík a baba vlastní tony sprostostí, vďaka ktorým zas dokáže za pár chvíľ prerobiť každú izbu na zdanlivo úplne inú miestnosť, takže to vyzerá, ako keby bola každý deň na nejakom novom mieste. Na dovolenku chodia dvakrát ročne, vždy do nejakých krásnych tropických krajín. Tam si spraví tisícky fotiek a postuje ich po celý rok, tváriac sa, že je vždy niekde inde.”

– “Je to nepredstaviteľne únavné. V podstate teraz ignorujem akékoľvek jej pokusy o kontakt, lebo všetko, čo sme spolu zažívali, brala len ako príležitosť urobiť si fotky. Neexistovalo, že by sme jednoducho šli na obed alebo si pozreli film bez toho, aby sa z toho nestala fotografická hodinka. Nikdy.”

– “Sestra mojej ex je influencerka (make-up/móda) s viac ako miliónom fanúšikov na YouTube. Nebolo minúty, kedy by nebola vystresovaná a zahltená úzkosťou. A hlavne strašne neistá. Zrútila sa pri každom hejte či chybičke, fungovať bola schopná len vďaka antidepresívam. Zato jej fotky a videjká, tie boli prvotriedne – samé ‘cestujem’ a podobne… V ozajstnom živote však nemala skoro žiadnych kamarátov. Len samých fanúšikov.”

– “Všetko je fejk. Prístup, maniere, všetko. Znie to blbo, kým si neuvedomíte, že zarábajú 7-ciferný plat ročne. Raz sme s nimi šli na dovolenku a kedykoľvek sme si vyšli von, zastavili nás, že si potrebujú natočiť nejaké videá. Vtedy sa z našich pokojných a milých kamarátov stali tí neznesiteľní ‘HEJ PÍPL, SME V BRUTÁLNOM JUŽNOM FRANCÚZSKU, TOPKA, EXTRÉM!’ ľudia, ktorých každý miluje nenávidieť.

– “Segra má desiatky tisíce followerov. Na strednej sme bývali najlepšie kamošky, bola mojím najmilovanejším súrodencom. Lenže teraz… Mám pocit, že ju sotva poznám. Je to ako keby z nej zostala len ulita človeka, ktorým bývala. Kedysi ma vedela rozosmiať ako nikto, dneska, keď som v jej blízkosti, by som sa radšej prepadla pod zem. Stala sa z nej fejkáčka, klamárka a závisláčka. Je mi z toho do plaču.

– “Jedna mimoriadne populárna influencerka bola kedysi moja najlepšia kamoška. Je prirodzená, no zároveň totálne klame – dáva to zmysel? Strašne sa snaží akože ‘podporovať ženy’, ‘podporovať sebalásku’ a tieto veci, čo je super… Keby tak pritom nenarozprávala toľko vymyslených storíčok a zážitkov. Napríklad sa tvári, ako strašne bola na škole škaredá a šikanovaná a od toho odvíja kopu klamstiev. V skutočnosti bola populárna, každý chalan ju chcel! Nechcem teraz podceňovať čokoľvek, čím si možno prechádzala vo svojom vnútri, ale vidieť ju trepať o tom, ako jej všetci ubližovali, to je čistá schizofrénia. Beriem, že sa možno snaží iným pomôcť, no bolo by super, keby pritom toľko neklamala.”

– Jedna z mojich kamarátiek chodila s jedným extrémne slávnym influencerom. Raz som sa ocitla na vianočnom večierku v jeho dome – a v tom momente som si uvedomila, o čom život na Instagrame je. Chalan nevlastnil auto, ktorým sa na fotkách pýšil. Z času na čas si ho požičiaval, aby si s ním spravil pár záberov a musel ho vrátiť. Jeho dom bol oproti tomu, čo ukazoval, ako iný svet. Chválil sa, že žije v parádnej štvrti zbohatlíkov, v skutočnosti to bol zadok sveta. Poslednou kvapkou bolo, keď ma požiadal, aby som mu poslala fotky a videá z párty, aby ich mohol zverejniť, akurát, že ma na nich napokon ani neoznačil, lebo akože nemám dosť sledovateľov. Chalanisko takto úspešne a dlhodobo os*era milióny ľudí!”

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zosmiešnená Simona Krainová: Amatérske “zoštíhľovanie” fotiek ju vyšlo draho!

Kamaráti influencerov prehovorili: Ich život je vraj jeden veľký FAKE! – 1. časť

Zdroj: Buzzfeed.com | Foto: Pinterest