Slovensko má problémy s alkoholom! Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller, v súvislosti s dlhodobým výskumom odborníkov z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz UK v Martine o dôsledkoch nadmerného pitia alkoholu, kde prišli na následovné výsledky:

Priemerná ročná spotreba alkoholu u ľudí nad 14 rokov sa vyšplhala až na 11,1 litra vrátane abstinujúcich, čo predstavuje o 1,3 litra viac ako celoeurópsky priemer. “Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov približne 5,5 percenta, s prevahou mužov. Spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu môžeme hovoriť až o desiatich percentách populácie staršej ako 15 rokov,” skonštatovala Miller.

Zo štatistík ďalej vychádza fakt, že muži umierajú kvôli alkoholu častejšie ako ženy. “Na jednu ženu pripadá až 7,5 muža. Až takmer polovica (46,5 percenta) úmrtí na následky požitia alkoholu sa odohrá v domácnosti. Najfrekventovanejším obdobím takýchto úmrtí bývajú jesenné až zimné mesiace. Častejšie k nim dochádza cez víkend. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia vo veku 40 až 50 rokov,” dodala Miller.

Zdroj: topky.sk Foto: Pixabay