Slovensko, naša krásna domovina so zelenými lúkami, ľadovými potôčikmi vytekajúcimi spoza studených skál a počas zimy zasneženými kopcami s dokonalým výhľadom. Je toto všetko niečo, čo bude čoskoro minulosťou?

Vedci tvrdia, že ak by sme sa strojom času preniesli do roku 2100, Slovensko by sme viac nepoznali. Do konca storočia vraj už budeme mať namiesto štyroch ročných období len dve, zásoby pitnej vody nám klesnú možno až o polovicu a klímou bude naša krajina pripomínať skôr sever Grécka, avšak bez mora, od ktorého by fúkal osviežujúci vietor a kde by sme sa mohli ochladiť.

Globálne otepľovanie, za ktoré si ako ľudstvo môžeme najmä my sami, za posledných sto rokov oteplilo podnebie na niektorých miestach až o tri stupne Celzia. Samo o sebe to možno neznie tak drasticky, no tento rozdiel napríklad v trvalo zamrznutých oblastiach znamená roztápanie prastarých ľadovcov. (Je vypočítané, že ak by sa rozpustil všetok ľad, hladina oceánu by stúpla až o neuveriteľných 70 metrov.)

Koniec zimným lyžovačkám?

Podľa SHMÚ sa za posledných 67 rokov v Bratislavskom kraji zvýšila teplota o dva stupne Celzia a predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch stúpne ešte dramatickejšie. Teplota však nerastie len v mestách, ale aj na horách. Ide o plošný fenomén, ktorého spomalenie, nehovoriac o zastavení, je už v tejto fáze klimatickej krízy obtiažne.

Pri štvorstupňovom globálnom oteplení by sa na Slovensku zvýšila priemerná ročná teplota o 5 až 6 stupňov,“ varuje organizácia Greenpeace.

Zlom, ktorý Slovensko čaká, ak sa nič nezmení, bude drastický. Jar a jeseň prakticky zaniknú – zostanú nám len upršané zimy bez snehu a dlhé horúce letá. To, samozrejme, zasiahne poľnohospodárstvo. Vplyv to bude mať aj na vodu, s ktorou budeme musieť zaobchádzať tak, ako už dnes Austrálčania – správať sa k nej ako k veľmi obmedzenému zdroju.

Počasie, ktoré ukazuje silu extrémov už teraz, sa bude správať nepredvídateľne. Kým v zime napadne o 20 % zrážok viac, v lete to bude o 20 % menej. Povodne budú striedať suchá, tie zas budú poskytovať dokonalú pôdu pre požiare. Objaviť by sa dokonca mohol aj jav u nás dosiaľ nevídaný – tornáda.

Samozrejme, ešte nie je všetko stratené. K riešeniu klimatickej krízy sme však asi tak blízko, ako k jadrovej fúzii. Zodpovedným správaním však môže pomôcť zlepšiť situáciu každý z nás. Veľkou škodou je, že keď túto vetu počujeme už po tisíci raz, viac sa nad ňou ani nezamýšľame. Ak však veci budú pokračovať týmto tempom, môže sa veľmi ľahko stať, že sa naplnia najhoršie predikcie, podľa ktorých už o pár desiatok rokov nebude v našich končinách možná ani len tradičná zimná lyžovačka.

Zdroj: Startitup.sk, Greenpeace | Foto: Pixabay, Unsplash