Zdravotníkom vo zvolenskej nemocnici prišli na pomoc traja kapucíni, ktorí sa s plným odhodlaním rozhodli každodenne pomáhať pacientom nakazeným Covidom-19. Nemocnica si pomoc dvoch kňazov Antona Majerčáka, Vladimíra Poláka a ich študenta Mateja Zbraneka nesmierne váži.

„My sme si jednoducho s bratmi povedali, že chceme a ideme pomôcť. Povedal by som, že neviem či pomáham ľuďom ja alebo v istom zmysle oni pomáhajú mne. Okrem toho sme ako bratia nastúpili do už idúceho vlaku, čiže zohratého zdravotného personálu, ktorí svoju prácu vykonáva obdivuhodne, čo nás veľmi povzbudzuje,“ povedal pre portál Topky.sk 26-ročný kapucín Matej.

„Keď vidím pacientov na tomto oddelení, tak vidím realitu. Každý človek potrebuje blízkosť druhého a hlavne nebyť sám. Myslím si, že by si asi každý chorý želal, aby bol pri ňom niekto z blízkych a pomáhal mu nielen vo veciach starostlivosti o neho, ale aj veľmi jednoducho – svojou vlastnou prítomnosťou, ktorá je, podľa mňa, pre chorého nad zlato,“ uviedol Matej s tým, že denne sa na oddelení striedajú a považujú to za službu. Po šichte si bratia večer stále sadnú a rozprávajú o zážitkoch zo služby.

Kňazské dobrovoľníctvo oceňujú vo zvolenskej nemocnici a ako dôkaz postačia slová vrchnej sestry jedného z covidových oddelení. „Na covid oddelení nám pribudla nečakaná pomoc. Väčšina z nás si pri slove kňaz predstaví len niečo spirituálne, avšak v tomto prípade to tak nie je. Naši traja pomocníci sa plnohodnotne zaradili do ošetrovateľského procesu. Odložili rúcho a obliekli si jednorazové oblečenie, založili si ochranné pomôcky a vydali sa za pacientmi. Pacientom pomáhajú pri každodenných činnostiach ako je toaleta, umývanie zubov, holenie, polohovanie, jedenie. Na prvý pohľad pracujú ako každý pracovník. Práce a činností na covid oddelení je naozaj veľa a páni kňazi spolu so študentom Matejom ju zvládajú s neuveriteľnou odhodlanosťou a pokorou. A to je presne to, čo nám priniesli. Pokoru. Ich pokoj a pokora im umožňujú pridať do bežných činností na oddelení to, na čo my v zápale povinností a snahe urobiť všetko správne zabúdame. Preto im chcem touto formou poďakovať, že nám každý deň pripomínajú ľudskosť, úsmev, radosť a my ju máme možnosť darovať ďalej pacientom,“ povedala vďačne vrchná sestra Katarína Liptáková.

Zdroj: Topky.sk Foto: Pixabay