Tradičné slovenské zabíjačky sú neodmysliteľnou súčasťou života na dedine. Väčšina rodín to robí tak, že si prasiatko sama vychová a napokon ho pre vlastnú spotrebu spracuje. Odteraz to ale nebude také jednoduché.

Európska komisia zrušila Slovensku výnimku, vďaka ktorej chovateľ jednej ošípanej nemusel zviera registrovať. Tento zákon platí v ostatných európskych krajinách už niekoľko rokov, preto únia chce, aby sme sa týmto krajinám dorovnali.

V praxi to teda znamená, že ak chcete doma chovať čo i len jednu ošípanú, musíte ju zaregistrovať do centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Pri registrácii by mali byť nápomocní starostovia, ktorí svojich občanov o tomto zákone oboznámia, no zároveň musia na veterinárnu správu chovateľov nahlásiť. Registrácia je zadarmo, no ak to neurobíte a prídu na to, hrozí vám pokuta do 300 eur a u právnických osôb až do výšky 3 500 eur.

Dôvodom tohto opatrenia je to, že Slovensko sa nachádza v blízkosti ohnísk afrického moru ošípaných a keď budú úrady vedieť, kde presne sa všetky zvieratá nachádzajú, bude sa dať v prípade potreby ľahšie postupovať. Tento zákon vnímajú negatívne samotní chovatelia, ktorí ich chovajú výlučne pre osobnú spotrebu. Takých je každým rokom menej a menej a tento zákon tomu asi tiež nepomôže.

Ak chcete robiť domácu zabíjačku, svoju ošípanú musíte najskôr zaregistrovať.

Zdroj: noviny.sk | Foto: Pexels, freepik.cok

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Adka
Mladá a ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie a verí, že raz sa tým bude živiť. Okrem toho miluje knihy, varenie, pečenie a samozrejme musí vedieť o všetkom, čo sa deje vo svete. Preto vám prináša čo najlepšie a najaktuálnejšie informácie zo sveta zábavy.