Minister zdravotníctva Marek Krajčí bol dnes hosťom relácie Braňo Závodský Naživo. Preberali hlavné témy ohľadom koronavírusu, očkovania a celoplošného skríningového testovania, ktoré spustili už dnes.

V živom vysielaní vyjadril obavy z novej mutácie koronavírusu pochádzajúcej z Veľkej Británie. Ide o nákazlivejší a rýchlejšie sa šíriaci kmeň, voči ktorému bežné rúška údajne nie sú účinné. Práve pred týmto infekčnejším vírusom sa máme podľa ministra chrániť kvalitnejším FFP2 respirátorom, ktorý si môžeme zakúpiť v slovenských reťazcoch, resp. obchodoch so zdravotnými pomôckami.

Respirátor by ľudia mali nosiť najmä v obchodoch či hromadnej doprave, čiže na miestach s vyššou frekvenciou ľudí. Avšak, na Slovensku je to len možná blízka budúcnosť v boji proti koronavírusu, aj keď niektoré eshopy u nás sú vypredané a ceny sa pre vysoký dopyt zvyšujú. „Mne by sa páčilo, keby každý, kto príde na testovanie, si odtiaľ vzal respirátor alebo krabičku vitamínu D. Rozprávame sa aj o tom,“ dodal minister.

Napríklad v susednom Rakúsku nosenie respirátory na tvári vo verejných priestranstvách majú už za povinné.

Zdroj/Video: YouTube/ Braňo Závodský Naživo | Foto: Facebook/marek.krajci.10