ash soto, virtiligo

Ash Soto bola diagnostikovaná v 12tich rokoch poruchou pigmentu, keď sa jej na krku objavil prvý bledý fliačik. Odvtedy sa jej choroba rozširovala veľmi rýchlo a momentálne má veľké svetlé ložiská všade po tele. Vyrovnať sa s tým nebolo zo začiatku ľahké ale našla spôsob ako ukázať svetu, že je nádherná aj napriek tomu, že je iná!

Ash alebo ako sa sama nazýva “dievča, ktoré má na tele namaľovaný svet”, trpí kožnou poruchou, ktorá sa nazýva Virtiligo. Je to porucha pigmentácie, pri ktorej sa na tele objavujú bledé ohraničené ložiská, pretože v koži zanikajú melanocyty, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kožného farbiva – melanínu. Choroba nie je infekčná a neohrozuje ani život. Je skôr akýmsi kozmetickým nedostatkom. Dodnes lekári nevedia zistiť príčinu vzniku tejto poruchy kože a zároveň na Virtiligo neexistuje ani liečba.

ash soto

ash soto

Ash nosila od malička dlhé rukávy a dlhé nohavice aby sa vyhla posmešným komentárom a hlúpym poznámkam. Jedného dňa sa však nudila a tak si začala fľaky obťahovať. Keď sa pozrela do zrkadla, neverila vlastným očiam – jej telo vyzeralo ako mapa sveta. Keď fotku zverejnila, ľudia jej písali milé komentáre, ktoré ju dojali k slzám. Bola totiž prekvapená, koľko podpory dostala aj od úplne neznámych ľudí.

ash soto, virtiligo

Dnes sa za svoje telo nehanbí, práve naopak – ukazuje ho hrdo svetu. V poslednej dobe začala pridávať fotky, ktoré nevyzerajú ako kožná porucha ale umelecké dielo. Fotky, kde zo svojho tela robí umenie, nájdete na jej instagrame.

Zdroj/Foto: instragram