Znalý a skúsený profesor Krčméry si veľmi dobre uvedomuje, že práve k nemu vzhliada množstvo občanov a zaujíma ich jeho názor. Ten preto vyslovil aj v súvislosti celoplošného testovania na Covid-19, pre premiéra Matoviča má jednu veľmi dobrú radu. 

Aj napriek tomu, že škriepky vo vládnej koalícii naberali na obrátkach, vláda sa rozhodla odložiť problémy bokom a v boji proti koronavírusu spojiť sily dohromady. Rozhodnutie Igora Matoviča nechať otestovať celé Slovensko treba oceniť, určite je to veľmi odvážny krok a vyžadoval si kus štátnickeho ducha.

Známy odborník na tropickú medicínu tvrdí, že nebude možné otestovať všetkých za jeden deň. „Okrem plošného testovania bude paralelne treba testovať aj PCR testami kontakty, t. j. začal by som tými, čo majú zníženú mobilitu a mohli by z plošného testovania vypadnúť, t. j. nemocnice, DSS, seniori,“ myslí si Krčméry.

Známy lekár odporúča začať tzv. limitované plošné testovanie. O čo konkrétne ide? Začať testovaním najskôr v rizikových skupinách a komunitách, napr. všetkých pacientov ležiacich v nemocniciach, ďalej plošne všetkých tisíc štyristo zariadení sociálnych služieb, v ktorých dnes žije 55-tisíc ľudí spolu s inými rizikovými skupinami ľudí, v ktorých je opodstatnený predpoklad komunitného šírenia infekcie. Testovanie regionálneho či plošného rozsahu je podľa Krčméryho krok správnym smerom a pomôže dať reálny obraz o pandémii. „Ak sa dobre odkomunikuje, získame väčšinu obyvateľov na spoluprácu,“ dodáva Krčméry.

Foto: Facebook | Zdroj: tyzden.sk