V posledných mesiacoch nie je dňa, aby človek pohybujúci sa v spoločnosti a využívajúci technológie, nezachytil aspoň niekoľko informácií o „COVID-19“ a očkovaní spojenom z týmto ochorením. Do nášho jazyka sa neodmysliteľne pridal neologizmus (nové slovo) „antivaxer“.
Čo ale toto slovo znamená a kedy ho je správne použiť? Tým, že je toto slovo novotvarom a široká masa ho začala využívať svojvoľne, vznikol istý problém. Napríklad, všetci vieme, kto je to „tenista“. Je to človek hrajúci tenis. Alebo čo je to „kocka“. Je to geometrický útvar, ktorý má šesť strán, osem vrcholov a dvanásť hrán, pričom všetky sú rozmerovo totožné.
Ale v prípade slova antivaxer je tu veľký problém a majú s ním problém i odborníci a jazykovedci. Ako toto slovo vzniklo? Spojením troch častí slova. Predpona „anti“ znamená „proti“, „vax“ je skrátená verzia slová „vakcína“ a anglická koncovka „er“ mení slovesá na podstatné mená (play = hrať ; player = hráč, fight = boj ; fighter = bojovník). Teda je to osoba odmietajúca vakcíny (očkovanie).
Avšak, ako presne kategorizovať „antivaxera“? To je veľmi zložitá otázka a stále viac ľudí dokáže (pochopiteľne) nahnevať, ak ho niekto takto nazve, pričom ten osočený sa tak necíti.
Antivaxeri či antivaxerské hnutia vznikli v relatívne nedávnej minulosti, keď sa začali šíriť informácie o negatívnych účinkoch vakcín na zaočkovaného. S vakcináciou sa začala spájať mozgová obrna a ďalšie závažné ochorenia, choroby a zdravotné problémy. Novotvarom antivaxer sa tak začal nazývať človek, ktorý odmietal pre seba, svoje deti či svoje zvieratá (od psov cez mačky až po kravy či kone) povinné očkovania.
Avšak, zjavil sa nám fenomén COVID-19, nové ochorenie, ktoré čiastočne alebo úplne zapríčinilo smrť veľkého počtu osôb. A s ním prišiel i expresný vývoj vakcín, ktoré sú síce len podmienečne schválené (experimentálne), no už sa nimi vo veľkom očkuje a dochádza k výraznému polarizovaniu spoločnosti. A to najmä vinou tlaku politikov a médií, ktoré na ľudí všemocne tlačia a nezaočkovaní sú v niektorých smeroch diskiminovaní.
Napríklad vrámci EÚ je naočkovaná viac než polovica dospelého obyvateľstva, no desiatky miliónov ľudí tlaku nepodľahli. Tí očkovaní ich často začali označovať ako antivaxerov (odporcov očkovania).
Práve tu ale nastáva veľký problém s osočovaním tej časti populácie, ktorá sa nedala zaočkovať „experimentálnymi“ vakcínami. Dá sa totižto označiť niekto, kto má za sebou všetky povinné očkovania (príp. dáva zaočkovať normálne i svoje deti či zvieratá) pojmom antivaxer len preto, že odmieta nepovinné očkovanie?
Skôr, ako si sami odpoviete, máme aj niekoľko prirovnaní:
„Je abstinentom niekto, kto pije alkohol, no nechutí mu borovička? Alebo ten, kto nepije víno?“
„Je antišportovcov alebo tzv. športovým polenom niekto, kto chodí hrávať futbal, tenis či florbal, no nevie plávať?“
„Je niekto zlým žiakom, ak má dobré známky z väčšiny predmetov, no učenie cudzieho jazyka mu robí problém?“
Odpovedzte si sami alebo sa s nami podeľte o váš názor komentovaním tohto článku.
Foto: Pixabay