Uplynulá pripomienka Všetkých svätých, tak ako aj ostatné sviatky, zahrala do karát podnikavcom. Nejde pritom len o predražené umelé ikebany a sviečky od výmyslu sveta, ktoré vám za pár dní stihnú dlhoprstí odcudziť ešte aj z takého miesta, akým je cintorín. Na tých východniarskych sa rozmohol aj ďalší “trend”, ktorý rozdelil Slovákov na dva tábory!

 

Mnohých návštevníkov cintorínov na východnom Slovensku, zaujal netradičný prístroj postavený rovno medzi hrobmi. Plechový automat, ktorý sa tu objavil len nedávno, zaujal mnohých zvedavcov. Po pristúpení bližšie, zistíte, že sa jedná o “sviečkomat” a teda automat, ktorý zábudlivcom, alebo náhodným pocestným vydá za poplatok sviečku podľa ich výberu.

Dizajn prístroja je pritom navrhnutý tak, aby atmosféru cintorína výrazne nenarúšal, no aj tak tu plechový automat bije do očí. Sviečky si takýmto netradičným spôsobom môžu zakúpiť ľudia v Poprade, Snine, Michalovciach či Košiciach a cena za jednu sviečku sa pohybuje okolo 1 eura. Zdalo by sa Slováci sa takejto inovácii na cintoríne potešia, no nie je tomu tak vo všetkých prípadoch.

Pokiaľ jedna skupina nápad oceňuje, nakoľko si tu môže zakúpiť sviečku každý zábudlivec, mnoho Slovákov sviečkomat očierňuje. “Čo je na tom zlé??? Kúpiš a zapáliš…nemusíš nič nosiť z domu a kúpiš rovno tam….dobrá vec pre ľudí”, píše na sociálnej sieti zástanca vymoženosti na cintoríne. “Dobrá vec maximálne na tvorenie odpadu”, oponuje ďalší diskutér.

“Ešte pár rokov, a budú predávať v poldecákoch “skutočné slzy”. Na cintorínoch sa teraz robí svetelná show. Kedysi stačila jedna sviečka, no a dnes sú niektoré hroby jak vianočný stromček. Čím viac svetla, tým čistejšie svedomie”, tvrdí muž ktorý sviečkomat považuje za obyčajnú absurditu. “Už by mohli tie sviečky aj horieť, aby tam nemusel byt zbytočne aj zápalkomat”, zažartoval si ďalší.

Sviečkomaty na východnom Slovensku

svieckomat

svieckomat

Čo si o “sviečkomate” na cintorínoch myslíte vy? Podeľte sa s ostatnými o svoj názor v komentároch!

Zdroj: Facebook | Foto: Facebook