Bratislavská skupina Inekafe patrí vznikla v roku 1995 a do povedomia celého Slovenska sa dostala na prelome tisícročí. Ak povieme, že na tvorbe Vratka Rohoňa vyrastala celá generácia, nebudeme ďaleko od pravdy. Ani niekoľkoročný odchod zo scény skupinu nepochoval a v súčasnosti patrí medzi absolútnu špičku našej rockovej scény!

 

Zatiaľ posledný radový album Nevhodný typ bol špecifický tým, že skupina urobila ku každej pesničke klip, väčšina z nich bola pochopiteľne len “lyrics”, teda v popredí je možno vidieť len text. Najúspešnejšími klipmi skupiny boli Ráno, Ďakujeme vám, Ružová záhrada, Spomienky na budúcnosť, z tých novších Špinavé objatie, Čiernobiela či Ani minútu.

Predovšetký medzi ľuďmi narodenými na prelome deväťdesiatych rokov však nájdeme len málo tých, ktorí by nepoznali “hymnu” s názvom Záverečná, ktorá zaznela mnohým z hrdiel aj pri ukončení základnej školy alebo po iných míľnikoch nášho života. Mnohí si ale ani neuvedomili, že k nej nikdy nebol natočený videoklip. O to viac udivuje, že začiatkom roku 2018 prekročila nasledovná verzia už hranicu 5 miliónov videní. Na slovenskú pieseň z roku 2001 (a albumu Príbeh) bez videoklipu celkom úspech, nemyslíte? Len doplníme, že paradoxne žiadna iná pieseň od Inekafe toľkokrát videná nebola!

A už je to tu, záverečnááá

Zdroj/Foto: youtube, pixabay