Fakultná nemocnica v Nitre je na tom, ako aj ostatné v iných mestách, veľmi zle. Na jej nemocničných lôžkach leží 160 nakazených pacientov z toho 33 je napojených na pľúcnu ventiláciu. Taktiež je z jej zamestnancov až 140 pozitívnych, čo predstavuje veľké straty. Dochádza im nielen personál, ale aj sila a nádej v lepšie časy.

Lekár z nitrianskej nemocnice Tomáš Debnár opísal ich momentálnu zúfalú situáciu a bezmocnosť. „Na vlastné oči som videl, ako doteraz zdraví ľudia bez predchorobia, bez komplikácií, prichádzajú a dusia sa. Jedna sanitka. Druhá sanitka. Tretia. Sedem. Pozeráte sa do očí ľudí a odchádza z nich život. Nič im doteraz nebolo. Jednoducho pľúca to nezvládajú, nedýchajú dostatočne,“ povedal lekár. Dennodenne sa pozerá na umierajúcich ľudí, ktorí nebyť koronavírusu by žili ešte dlhé roky.

V nemocnici vládne chaos a nekonečný stres čo bude ďalej. „Na jednej strane desať ľudí, čo prišlo po svojich, a na druhej strane desať dovezených sanitkou v jednom momente, a to sú 3.00 ráno. Najsmutnejšie je, že tie iné choroby sú tu, žiaľ, rovnako. Infarkt, problémy s tlakom, cievne príhody, rakovina.“

Ďalší doktor Teodor Kapusta z tamojšej nemocnice opísal jeho každodenné trápenie s nakazenými pacientmi, ktorí sa mu sťažujú, že už nemôžu dýchať. „Boli malátni, nevládali sa ani len pretočiť na posteli, dusili sa, stonali, vzdychali, ledva rozprávali, mali niekoľkodňové horúčky, hnačky, pospávali a znovu sa budili. Takmer každý jeden z nich sa pri mne rozkašlal, niektorí chytili taký záchvat kašľa, že ostali fialoví a padali na zem. Viac ako dve tretiny z nich boli napojení na bombu s kyslíkom, lebo bez nej by sa dusili. Väčšina bola napojená na kyslík už počas transportu sanitkou…“ dodal lekár z nemocnice, ktorej kapacita sa rýchlo míňa.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: pixabay.com