Zákazníci sa už čoraz viac dožadujú možnosti kúpiť si nepotravinársky tovar v obchodných prevádzkach. To ale momentálne nie je možné. Už vyše mesiaca platí zákaz jeho predaja, na základe vyhlášky hlavného hygienika SR.

“Môžem potvrdiť, že obchodné reťazce evidujú množstvo podnetov od zákazníkov, či už prostredníctvom zákazníckych liniek, alebo aj priamo v obchodoch, aby si mohli kúpiť aspoň niektoré základné nepotravinárske tovary,” uviedol Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Tovaru sa požadujú hlavne rodičia, aby mohli deťom zakúpiť základné pomôcky, a samozrejme, aj tovar do domácnosti. Momentálne tento tovar môžete nakupovať len cez internet. Nakupovanie online avšak nevyhovuje postarším ľuďom a seniorom. Niektorí ho neovládajú alebo ich to stojí viac peňazí spolu s donáškou.

“Obmedzenie v čase predvianočných nákupov sa možno v kontexte snahy o zníženie mobility dalo chápať, momentálne je však situácia diametrálne odlišná. Motivácia k veľkým nákupom v súčasnosti pominula. Naopak, ľudia si potrebujú dokúpiť aspoň základné tovary, ktoré sa opotrebovali, resp. pokazili a potrebujú ich súrne nahradiť. Keďže ich kúpu by aj tak realizovali spolu s nákupom potravín, zdravotné riziká sa tým nijako nezvýšia,” vyjadril Krajčovič.

SAMO (Slovenská aliancia moderného obchodu) žiada, aby kompetentné orgány čo najskôr prehodnotili obmedzenia v predaji nepotravinárskeho tovaru v potravinárstvach a znovuotvorenie malých špecializovaných predajní so základným nepotravinárskym sortimentom.

Zdroj: dnes24.sk | Foto: Facebook/Nekŕmte nás odpadom, pixabay.com