Sedem kníh plus jedna, ktorá sa odohráva o mnoho rokov neskôr, no fanúšikovia odmietajú uveriť tomu, že je koniec. Namiesto toho, aby presedlali na inú fantasy sériu, rozhodli sa skalní prívrženci Harryho Pottera ešte raz podrobne preskúmať knihy a filmy o mladom čarodejníkovi. Čo našli, mu dáva úplne nový rozmer. Tieto veci sme pritom malý po celý čas priamo pod nosom! 

J. K. Rowlingová sa ku svojmu dielu postavila veľmi zodpovedne. Jeho dej rozhodne nie je priamočiary a očakávaný, no kto sa pozorne pozerá, môže toho aj veľa objaviť. Myslíte, že na týchto piatich teóriách môže byť zrnko pravdy?

1. Ron Weasley a Albus Dumbledore sú tou istou osobou

V tretej časti Harryho Pottera sme videli, že čarodejníci sú schopní cestovať v čase, pričom počas tohto úkonu pokojne môžu stretnúť aj sami seba. Je možné, že mladý ryšavec Ronald Weasley študoval na Rokforte, oženil sa s Hermionou a niekedy omnoho neskôr sa vybral späť v čase, aby slúžil Harrymu ako mentor a pomohol mu prekonať prekážky, o ktorých už vedel, že prídu?

Aj keď to znie šialene, Ron a riaditeľ Rokfortu majú mnoho spoločného. Obaja majú jazvu na ľavom kolene, ku ktorej mladík prišiel, keď ho pohryzol Tichošľap (alias Sirius Black). Spoločnú majú aj nepríjemnú skúsenosť s fazuľkami každej chuti – nemajú ich radi, lebo raz v živote narazili na takú, čo chutila po zvratkoch. Albus Dumbledore navyše neraz hovoril o zážitoch mladíkov, akoby ich sám prežil. V tomto kontexte bolo možno jeho „videnie cez neviditeľný plášť“ viac spomienkou, než čarodejníckou výsadou!

Teóriu k tomu všetkému podporuje aj fakt, že keď Harry a Hermiona vo Väzňovi z Azkabanu cestovali v čase, Ron bol z tohto dobrodružstva vynechaný. Človek zjavne môže byť na dvoch miestach naraz… Ale na troch? To je už zrejme veľa aj na magický svet.

2. Dumbledorova smrť bola predpovedaná už v tretej knihe

Pri Väzňovi z Azkabanu ešte chvíľku zostaneme. V tejto knihe totiž došlo ku scéne, kde si profesorka Trelawneyová – učiteľka veštenia – odmietla prisadnúť ku vianočnému stolu, pretože pri ňom už bolo 12 ľudí. Verila totiž tomu, že ak by tam sedeli trinásti, prvý, kto by odišiel, by čoskoro umrel.

Aby tomu profesorka zamedzila, napokon si k stolu neprisadla. To však netušila, že tam v tej chvíli už 13 ľudí bolo – Ron mal totiž vo vrecku svojho potkana Prašivca, v ktorom sa skrýval animágus Peter Pettigrew. Albus Dumbledore od tohto stola napokon skutočne vstal ako prvý.

3. Pani Norrisová je v skutočnosti školníkovou manželkou

Svojský školník Argus Filch nebol, zdá sa, po celý čas na strane nikoho. Svoje povinnosti si síce plnil, no neznášal rovnako chrabromilských žiakov ako tých slizolinských. Jediným, ku komu prechovával nejaké city, bola jeho verná mačka Pani Norrisová, s ktorou dokázal nejakým záhadným spôsobom komunikovať.

V knihách aj filmoch vidíme, že Filch svoju mačku mimoriadne zbožňuje. Koniec koncov, keď si myslel, že ju Harry v Tajomnej komnate zabil, bol pevne rozhodnutý zabiť aj on jeho. Mohla byť Pani Norrisová pôvodne čarodejnica so schopnosťou premeny, ktorej sa len raz skrátka transformácia nepodarila? Túto teóriu podporuje okrem iných vecí aj fakt, že Pani Norrisová mohla byť videná aj na záškodníckej mape. Tá pritom zvieratá neukazovala – výnimkou boli iba animágovia ako Peter Pettigrew.

4. Hermionina mačka pôvodne patrila Harryho mame

Krivolab bola pomerne pokojná mačka, ktorá však z duše nenávidela Prašivca. Zdalo sa, že jednoducho preto, že to bol potkan, no pravda mohla byť aj o niečo hlbšia.

Rovnako aj Hermiona, aj Harryho mama Lily vlastnila mačku. Tá si mohla Pettigrewa z minulosti pamätať. Keď ju totiž Hermiona kupovala, obchodník v Šikmej uličke tvrdil, že ju má už veľmi dlho. Žeby šlo o to isté zvieratko?

5. Rokfort nie je škola, ale ústav pre duševne chorých

Deti v Rokforte komunikujú s duchmi, hádajú sa s obrazmi, počujú zvieratá a podobne. V našom svete by niečo takéto bolo klasifikované prinajmenšom ako nejaká duševná porucha. Mnohí zo študentov navyše trpia aj silnými formami agresie – príkladom je mladý Draco Malfoy.

Keď Harryho – alebo aspoň časť z neho – zabil Voldemort, stretol sa následne s mŕtvym Dumbledorom, ktorý mu povedal, že sa to síce deje len v jeho hlave, no to neznamená, že to nie je skutočnosť. Čo ak pritom narážal na viac, než len na danú chvíľu?

Zdroj: Kinosala.joj.tv | Foto: Facebook, Harry Potter film, Pinterest, Twitter, YouTube