Toni Hammer z Portlandu napísala pre svoju päťročnú dcéru zoznam vecí, ktoré by nemala robiť. List sa po zverejnení na internete stal hitom a inšpiroval množstvo iných rodičov!

 

“Prajem si vychovať dcéru, ktorá je spokojná sama so sebou, ktorá bojuje za slabších, nebojí sa o sebe premýšľať a tvrdo pracuje, aby zmenila svet k lepšiemu. Každý, kto verí v spravodlivosť, má moc zmeniť čokoľvek,” vraví Toni, ktorá bola vraj v škole šikanovaná a nechce, aby si jej dcéra prešla niečím podobným. Preto sa pred jej nástupom do školy rozhodla vytvoriť zoznam vecí, ku ktorým ju bude viesť. Chce, aby bola lepšie pripravená čeliť tomu, ak v nej bude niekto chcieť vyvolať pocit menejcennosti.

Pre moju dcéru,

neospravedlňuj sa, keď do teba narazí niekto iný. Nikdy sa neospravedlňuj za to, že ti nie je dobre. Nemôžeš za to. Si človek, ktorý rozmýšľa a vníma, zaslúžiš si rešpekt.

Nevymýšľaj si dôvody, kvôli ktorým nechceš ísť von s chlapcom, keď s ním von ísť nechceš. Nikomu nemusíš nič vysvetľovať. Stačí jednoducho povedať “nie, ďakujem” a toto by malo byť akceptované.

Nerozmýšľaj veľa nad tým, čo ješ pred ostatnými ľuďmi. Ak si hladná, jedz a jedz čokoľvek, na čo máš chuť. Ak si chceš dať pizzu, nedávaj si šalát len preto, že sú naokolo ľudia. Pokojne si objednaj nezdravú pizzu.

Nenechávaj si dlhé vlasy len preto, aby si niekomu urobila radosť. Nenos šaty, pokiaľ sama nechceš. Nezostávaj doma len preto, že nemáš s kým ísť von. Bež von sama a zaži nejaké dobrodružstvo sama so sebou a pre seba.

Nezadržuj slzy. Plač znamená, že cítiš niečo, čo potrebuje ísť von. Nie je to slabosť, je to ľudské. Neusmievaj sa len preto, že ti niekto povedal, že sa máš smiať. Neboj sa zasmiať svojim vlastným vtipom.

Nehovor “áno”, len aby si bola zdvorilá. Hovor “nie”, pretože je to tvoj život. Neskrývaj svoj názor. Neboj sa vyjadriť, čo si myslíš a rozprávaj nahlas, aby ťa ostatní počuli. Nikdy sa neospravedlňuj za to, kto si. Buď odvážna a krásna. Buď bezpodmienečne sebou.

Zdroj/Foto: facebook, wikimedia, visualhunt.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.