Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú vo všetkých členských krajinách Európskej únie od štvrtka 23. mája do nedele 26. mája. Na Slovensku voľby prebiehajú v sobotu 25. mája 2019 – od siedmej hodiny ráno do desiatej večer. Pozrite sa na podrobný manuál ako v nich odvoliť!

 

Voliči budú mať v nadchádzajúcich eurovoľbách možnosť vybrať si až 14 zástupcov zo Slovenska s tým, že ten štrnásty zaujme svoje miesto až po odchode Veľkej Británie z EÚ. Celkovo si Slováci budú môcť zvoliť jednu z 31 kandidátnych listín, ktoré im odovzdá komisia pri vstupe do volebnej miestnosti.

Kandidátnu listinu patriacu strane, ktorú volič preferuje, vloží do obálky a následne ju dá do volebnej urny. Na zozname kandidátov mu však zostáva aj možnosť zakrúžkovať dva preferenčné hlasy. Krúžkom sa tak označí číslo pred menom sympatizanta.

Hlas odovzdaný politickej strane bez zakrúžkovaných preferenčných hlasov je platný, ak však volič zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov na listine, hlas platný nie je. Nakoľko voľby prebiehajú súčasne v celej EÚ a v rôznych dňoch, štátna volebná komisia nebude zverejňovať priebežné výsledky. Tie sa budú môcť zverejniť až po tom, ako sa uzavrú volebné miestnosti vo všetkých členských štátoch.

Podrobný zoznam kandidátov do eurovolieb 2019 si môžete pozrieť –TU–

Zdroj: slovensko.hnonline.sk, finance.sk | Foto: pixabay