Minister zdravotníctva Marek Krajčí hodnotí situáciu u nás za nebezpečnú. Keďže sa cez Vianoce netestovalo a vláda sa spoliehala na zodpovednosť svojich občanov, čísla pozitívnych ukazujú jasnú odpoveď. Mierne zákazy podľa neho nestačili a treba rýchlo konať.

„Vláda rozhodla, že od 10. januára sa má na území SR dodržiavať COVID automat. Budem sa o to striktne zasadzovať. Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude natoľko výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, kedy je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako 7 dní,“ uviedol minister Krajčí.

Marek Krajčí prišiel s návrhom, ktorý v priebehu nasledujúcich dní predstaví aj vláde, sprísniť opatrenia už od 4. januára. „Napriek aj môjmu vnímaniu závažnosti situácie, považujem za potrebné uviesť, že Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou, či s Inštitútom zdravotných analýz publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných ku 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický,“ povedal minister zdravotníctva s tým, že trend je už momentálne veľmi nepriaznivý a k 11. januáru bude hodnota počtu hospitalizovaných enormne kritická. Podľa ministra jediným riešením ako sa tomuto scenáru vyhnúť je sprísnenie lockdownu.

„Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach. Tvrdé opatrenia zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na ústavné zdravotné zariadenia a vytvoria priestor na postupnú vakcináciu zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb ako aj našich najrizikovejších spoluobčanov,“ dodal minister zdravotníctva.

Zdroj: refresher.sk | Foto: Facebook/marek.krajci.10